| Andreidzx a întrebat:

Bună ziua, as dori sa întreb bursa de merit pe anul 2023-2024 este oferita la 30% din elevi pe clasa.
Dacă într-o clasa sunt 12 iar 30% rezulta 3.6 inseamna ca se vadă la 4 sau 3 elevi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea invatamantului preuniversitar, nr.198/2023, prevede in art.108, alin.(12) urmatoarele:
"(12) Bursele elevilor din învăţământul preuniversitar sunt alocate din bugetul Ministerului Educaţiei, după cum urmează:
  a) bursele de merit pentru minimum 30% din elevii din fiecare clasă de gimnaziu şi liceu dintr-o unitate de învăţământ preuniversitar, cu respectarea criteriilor şi condiţiilor stabilite prin metodologia-cadru;"
Asa fiind se vor acorda la cel putin 4 elevi sau chiar mai multi, bineinteles daca vor indeplini toate conditiile de acordare ce se vor stabili prin metodologia ce va fi emisa de Ministerul Educatiei.

1 răspuns:
| autodidact a răspuns:

Criterii aberante în privința acordării burselor de merit în anul școlar 2023-2024. Dacă într-o clasă X cu 30 de elevi sunt 12 elevi cu medii cuprinse între 9, 61 și 10, unul cu media 9, 61 riscă să nu primească bursă. Dacă într-o clasă Y cu 30 de elevi, cea mai mare medie este 7, 50, atunci un astfel de elev și alții care urmează sub această medie, vor obține, de asemenea, bursă de merit. Prin eliminarea pragului valabil anterior (media 9.50), unde mai este CORECTITUDINEA, unde mai este MERITUL? Elevi cu medii mari vor rămâne fără burse de merit. Este de neînțeles.