| KiLLr0Y a întrebat:

as vrea sa cumpar un apartament in care stau eu in chirie si apartamentul apartine statului(Primariei).M-am interesat si trebuie intabulat nu stiu ce inseamna si daca trebuie platita intabularea.Intrebarea este cat ar costa apartamentul meu(2 camere, 1 baie, 1 bucatarie)(apartamentul este de pe vremea lui Ceausescu).Va rog spuneti-mi ce sa fac.Multumesc pentru atentia acordata.Dau funda la intrebarea care ma ajuta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intabularea inseamna inscrierea in cartea funciara a apartamentului si aceasta trebuie facuta de proprietarul apartamentului, numai acesta are dreptul sa ceara intabularea, in cazul expus trebuie facuta de catre Consiliul local, proprietatea fiind a unitatii administrativ-teritoriale in care locuiesti (municipiu, oras, comuna, dupa caz).
Tu trebuie sa depui o cerere de cumparare catre Consiliul local.
Costul cumpararii depinde de multi factori (localitate, situarea in cadrul localitatii, etaj, vechime, aspect, etc), asa ca nu putem spune un pret, de altfel acesta va fi fixat de catre Consiliul local. Costul la notar depinde de valoarea ce va fi stabilita.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde sa stim noi? Nu spui localitatea, orasul, zona(centru, periferie).

| Dintrebare a răspuns:

Se face la notar contract de vanzare cumparare intre tine si primarie. Da, intabularea se plateste. Totul se plateste in tarisoara noastra. Depinde in ce oras stai, ce zona. Hai sa zicem ca apartamentul ar fi in jur de 30 mii euro. Toate taxele (impozit catre stat, intabulare, taxe notar) vor fi in jur de 1000 euro

| Comunity a răspuns:

Daca esti student mai bine cauti o chirie cu o anumita suma pe luna (300-500 de euro) asta tinand cont de zona in care te aflii si conditiile apartamentului, dar na daca esti casatorit eu zic sa te gandesti bine daca vrei sa cumperi apartamentul mai ales daca e de pe vremea lui Ceausescu. Sunt ele bune la structura, dar sunt vechi si conditiile la fel asta daca nu e renovat. Mult spor!