| kostinn a întrebat:

Ce se intampla daca te opreste politia si nu ai permis de conducere in uk?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai un permis de conducere romanesc nu faci puscarie. Exista posibilitatea preschimbarii permisului romanesc in unul britanic:http://londra.mae.ro/node/48

In cazul conducerii fara permis pedeapsa este inchisoarea +amenda+ ore de munca in folosul comunitatii.

p.s. In cazul in care ai cel putin 17 ani si nu ai avut niciodata permis trebuie sa obtii "Provisional Driving Licence"(permis provizoriu)--- vezi, in link, in ce conditii poti sa folosesti permisul provizoriu:http://romaninuk.net/files/registered/CONDUSUL%20IN%20UK.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puscarie in cel mai rau caz, tata a fost in Uk acum cativa ani a stat acolo ceva vreme si a vazut tigani fara permise, a sunat la politie si i-a bagat. Astia din UK sunt ca politistii din Rusia, nu-i de joaca. Daca atingi un politist in Uk ai dat de probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca un lucru. Politia in Uk nu te opreste niciodata! Se duc cu masina in spatele tau si te urmaresc, intre timp unul bate in computer numarul de inmatriculare, ia datele detinatorului de masina apoi iti iau datele tale si afla daca ai permis.

| Teodorel a răspuns:

Amenda,puscarie,ridicarea masinii

| SweetGirl1303 a răspuns:

Pff, pușcărie în cel mai rău caz. dar daca ai noroc s-ar putea sa primesti doar o amenda si o avertisarr dar nu prea cred.

| suntserios a răspuns (pentru SweetGirl1303):

Cum sa primesti avertisment cand codusul fara permis e infractiune. Dosar penal si eventual puscatie fara discutii

| mariann8 a răspuns:

Puscarie clar