| numesiprenume0 a întrebat:

Bună ziua! Daca sunt persoana cu handicap, am pensia minimă, pot sa o cumulez cu pensia de urmaș?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumula pensia de urmas cu cea de invaliditate dar numai in anumite situatii.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti indreptatit la pensia de urmas, atunci se pot cumula ambele pensii.