| newpentswagg a întrebat:

Buna ziua, daca suntem in UK si mama mea a scos-o de la scoala generala din Romania in 2019 pe sora mea si a continuat sa primeasca alocatia din Romania dar nu a primit/depus hartie sa primeasca din UK vreodata si am primit-o doar pe cea din Romania, pot avea probleme din cauza asta sau la 18 ani se va opri automat si nu o sa mai conteze?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, dupa 18 ani nu va mai primi alocatia, daca nu continua studiile la liceu sau scoala profesionala.

| ioana748 a răspuns:

Nu cred ca este o problema desi Anglia nu mai face parte din UE.
Era o problema daca luati din ambele tari, cum am inteles ca se poarta, dar la risc.
Daca are cetatenie romana este dreptul ei.

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Pai din moment ce sora ta are cetatenie romana, mi se pare normal sa primeasca alocatie din RO, atat timp cat nu primeste si din U.K, daca primeste si din U.K s-ar putea da aiba unele repercursiuni