| dusmanul86 a întrebat:

De 6 ani lucrez in cadrul unui supermarket.Din acestia 5 ii am lucrati pe raionul de lactate congelate unde temperaturile sunt de la +5 grade pana la minus 25.deoarece lucrez doar in frig sistemul meu imunitar este la pamant.intrebarea mea este urmatoarea:un medic specialist ar putea sa imi dea o scrisoare medicala care sa ii determine pe cei de la munca sa imi schimbe raionul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, doar ca nu este sigur ca vei mai ramane la acea firma.
Firma este obligata sa-ti ofere un alt loc de munca, dar numai daca are locu de munca disponibil, in caz contrar te va trimite in somaj.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti dea trimitere la specialist.

| GdX a răspuns:

Da. Se poate.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Da, un medic iti poate da recomandarea. Nu ii poate obliga. Daca patronii te vor muta sa nu, asta e alta problema. La noi nu se respecta aceste reguli. Dar, te sfatuiesc sa mergi cu acea recomandare medicala (dupa refuzul sefului! nu treci peste el) la Inspectia muncii. Ei ar putea sa te ajute. Ar putea, nu e sigur.

| SARKAN a răspuns:

Teoretic da se poate dar practic nu vei reuși ca ești în România iar patronul îl doare in cot de ce vrei tu