| CarlosBogdan17 a întrebat:

De craciun un membru al familiei a decedat in urma unui accident, vinovat fiind soferul. Acum au inceput sa ne caute cativa avocati care sunt dispusi sa ne ajute,banuiesc ca ei stiu mai bine ce sume se acorda prin asigurare, polite RCA, pana cand am dat de firma CENTRUL EUROPEAN DE DESPAGUBIRI S.R.L. Acest reprezentat luand 31 % din suma acordata de firma EUROINS. Fratele meu, decedat in urma accidentului era in dreapta, nefiind vinovat.

Vreau sa va intreb daca e vreo smecherie la mijloc sau daca e mai bine sa mergem pe calea cu avocatul. Aceasta doamna de la firma a zis ca ne ofera despagubirea in 6 -8 luni, aceasta fiind calea amiabila, prin cale judecatoreasca ne-a zis ca dureaza mult si avocatul ne cere 20 %, dar pe parcurs avocatul este platit si ajunge undeva la 60%.

Ce credeti si ce suma se acorda in acest caz, nu e vorba de bani ca nimeni nu poate aduce inapoi pe cineva drag..., dar au sarit toti cu gura ca e prea mult 31 % bla bla bla...

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus ce suma va acorda instanta de judecata, suma maxima, prevazuta de Ordinul 14/2011, cu md. si compl. ulterioare, este echivalentul in lei a 5.000.000 euro.
Stiu un singur caz, in urma cu cativa ani, cand s-a acordat cca 100.000 lei, acum suma cred ca ar fi mai mare, poate 500.000 - 1.000.000 lei sau chiar mai mult, depinde si de numarul persoanelor aflate in intretinerea celui decedat.

| CarlosBogdan17 explică (pentru Ioandelasal):

Pai au depus acte pentru partea amiabila in felul urmator, mama, tata bunicii si mai suntem 2 frati

| Ioandelasal a răspuns (pentru CarlosBogdan17):

Incercati o rezolvare amiabila si, daca nu va convine suma obtinuta, puteti merge in instanta.
Nu cred ca bunicii vor obtine ceva, doar parintii si fratii.