| AlexBranzoiu a întrebat:

Buna ziua! Deci astazi eu, fratele meu si un prieten am plecat la mall sa cumparam un card paysafe.
La mall nu am gasit si am plecat, pe drum era un Kaufland.
Am zis sa intram acolo sa căutam.
Nu am gasit si am vrut sa iesim, la iesire ne-a astepat un gardian, el a spus ca noi furam de 3 luni whisky de la magazinul respectiv.Noi care nu am intran in acel magazin de 1 an. Gardianul a inceput sa il ameninte pe fratele meu, a spus "iti sparg fata" "va bat daca va miscati", a scos Electrosocul catre fratele meu, l-a pornit si l-a indrepat spre fratele meu distanta fiind de vreo jumatate metru. Gardianul a chemat politia si ne-au bagat intr-o camera. Acolo politistii au inceput sa ne injure si sa zicem ce facem cu bauturile furate, noi stiind ca n-am furat niciodata. Ne-au dus la sectie, acolo ne-au mai injurat putin si ne-au sunat parintii.Ne intrebau non stop ce facem cu bauturile, cati suntem, unde le vindem si prostii.Noi nu furasem nimic...Noi tot spuneam ca ati gresit persoanele, nu suntem noi, nu ne-au crezut.Peste 30 de minute de stat in picioare in caldura ne-au dus la alta sectie acolo ne-au luat amprentele, greutatea, inaltimea. Dupa a venit fratele meu si ne-a luat de acolo.
(Pot face ceva la acel gardian? Sa-l dau in judecata sau ceva?). A da noi toti 3 fiind minori de 14, 15, 16 ani.(la polițiști stim ca nu le putem face nimic...)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca nu sunteti vinovati si magazinul va face plangere penala din cauza gardianului atunci puteti sa faceti si voi plangere penala pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare.
2. Daca nu va face plangere penala puteti sa-l dati in judecata pe gardian, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.
3. Puteti reclama si politistii pentru cercetare abuziva, nu aveau dreptul sa va intrebe nimic sau sa va preseze, de asemenea nici sa va interogheze fara prezenta parintilor fiecaruia.