| OMEGALIN a întrebat:

Buna ziua!
Exista ceva lege sau ceva ce sa interzica la doua persoane sa se ingroape impreuna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa interzica expres ingroparea impreuna a unor decedati, totul depinde de ultima dorinta a acestora sau de hotararea familiei sau altor persoane indicate de lege.
Conform L.102/2014, citez:
"ART.16.(1) Înmormântarea poate fi religioasă sau laică, precedată sau nu de incinerare.
  (2) Locul şi modalitatea înmormântării vor fi conforme voinţei exprimate în timpul vieţii de persoana decedată, fără nicio modificare a ultimei voinţe a acesteia.
  (3) Dacă pe timpul vieţii persoana decedată nu şi-a exprimat dorinţa referitoare la înmormântare, locul şi modalitatea înmormântării se hotărăsc de persoana, familia sau de autoritatea care se îngrijeşte de înmormântare.
  ART.17.(1) Cu privire la înmormântare sunt obligate să dispună următoarele persoane:
  a) persoana care s-a angajat prin contract că se va îngriji de înmormântare;
  b) persoana stabilită prin testamentul defunctului;
  c) în lipsa testamentului, soţul/ soţia persoanei decedate, care a trăit în aceeaşi locuinţă cu persoana decedată în ultima parte a vieţii;
  d) altă rudă apropiată a decedatului, până la gradul al IV-lea inclusiv.
  (2) Dacă nu există nicio persoană obligată să dispună în legătură cu înmormântarea sau persoana obligată se găseşte într-un loc necunoscut ori nu îşi îndeplineşte obligaţia, primarul unităţii administrativ-teritoriale în raza căreia a avut loc decesul dispune cu privire la înmormântare."

2 răspunsuri:
| STSickSide a răspuns:

Te referi la persoane decedate?