| vios a întrebat:

In data de 5 06 2013 am avut un accident rutier soldat cu multiple leziuni: fracturi costale drepte 4-10, volet costal posterior drept 6-9, contuzie pulmonara, hematom intrahepatic si fisura corp vertebral T11. In urma acestor leziuni am avut nevoie de 2 interventii chirurgicale la coaste. De la medicina legala mi s-au dat 52 de zile de ingrijire medicala. accidentul s-a produs din vina celuilalt conducator auto care este vinovat in totalitate de producerea accidentului asa cum reiese din raportul celor de la politie. accidentul s-a produs la intrare in Baile Felix eu eram parcata pe marginea drumului unde era amenajat un loc pentru parcare, cel vinovat a vazut politia moment in care s-a aplecat pentru a-si pune centura astfel a pierdut controlul volanului si m-a izbit in plin eu aflandu-ma pe bancheta din spate partea stanga. Cel vinovat m-a cautat o singura data si atunci m-a jignit. L-am dat in judecata si as dori sa aflu cat as putea sa-i cer daune. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Stiu un caz, din 2002, cand pentru deces parintii celui decedat au obtinut daune morale de 70.000 lei (cerusera 100.000 lei).
Cred ca si tu poti cere daune morale de cca 100.000 lei si poate o sa le obtii, depinde de judecator.
Vorbeste cu un avocat, poate cauta cauze recente si te poate sfatui cat sa ceri. Trebuie sa tii cont si de cat poate suporta respectivul.

1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Cam problematica treaba cu daunele morale. Legile sunt cam intococheate, de asa natura sa fie incalcite. Daunele materiale nu sunt o problema, daca are asigurare. Dar cele morale sunt judecate in civil, parca.n-am idee de unde ar putea scoate banii daca nu este potent financiar. Oricum pana in 100 milioane ai avea sanse dar nu imi dau seama exact. Cred ca ar trebui sa consulti un avocat, nu un utilizator banal de pe TPU.
Succes si multa sanatate!