| jemene a întrebat:

..
in urma cu cateva zile, pe strada (drum public, fara trotuare) ma plimbam pe partea dreapta a soselei, etc...
din fata apare un biciclist, venind pe aceeasi parte a soselei(stanga lui in sensul de mers).
Avea ceva viteza si se indrepta spre mine,
urland ca un handicapat ca n-are frane...
am ramas fara sa ma dau la o parte, urmarind ceea ce vrea sa faca. In momentul in care mi-am dat seama ca nu glumeste era un pic cam tarziu sa ma dau, aflandu-se la mai putin de 1 metru cand am incercat sa-l evit. Fiind mai mic decat mine a ricosat usor, pierzand controlul bicicletei si cazand... urat rau.
ACUM, PARTEA 2:
AM VREO VINA IN ASTA?
EL VENIND PE PARTEA STANGA DE MERS, NEAVAND FRANE SI COBORAND MAI ALES IN PANTA?
PS: tipul si-a spart capul, incepand sa injure necontrolat:!sad

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus este culpa comuna, ambii circulati pe partea gresita a drumului, respectiv el trebuia sa circule pe dreapta si tu pe stanga, ambele socotite in directia de mers. De asemenea ambii puteati evita ciocnirea si nu ati facut-o.
Biciclistul a mai gresit deoarece nu avea frane.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.72.(1) Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte, pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers."
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
n) să circule cu defecţiuni tehnice la sistemele de frânare sau cu un vehicul care nu este prevăzut cu avertizor sonor;"

3 răspunsuri:
| Florea_Catalin_1997 a răspuns:

In cazul de fata daca e cum spui tu nu iti revine nici o vina toata vina ii revine lui si consecintele la fel happy