| Mihai123211 a întrebat:

luna asta am lipsit 2 zile de la servici, m-am invoit si vreau sa stiu daca aceste 2 zile se platesc sau nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal timpul cand n-ai lucrat nu se plateste. Exceptie fac cazurile ca ai avut concediu de odihna, medical, ai urmat un curs platit ori in cazul unor evenimente familiale deosebite.

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal n-ar trebui sa fii platit daca n-ai lucrat.
Dar na, oameni suntem.
Sfatul meu e sa nu intrebi de la nimeni nimic si asteapta ziua de salar. Din fituica /plic iti vei da seama cum s-au socotit acele doua zile. Daca totusi ai primit toti banii, atunci ramai dator cuiva. Vorbesti cu cel care te-a invoit si discuti situatia. La nevoie sa stai si tu cand au altii nevoie de liber, cum ai avut si tu, atunci vei sta in locul persoanei, fara plata. happy

| johnnny123 a răspuns:

D.p.d.v. legal nu există termenul de "învoire".

Pentru a lipsi două zile de la serviciu trebuie să-ți iei fie concediu de odihnă, fie concediu medical (dacă ai motive și acte doveditoare), fie concediu fără plată. Pentru primele două variante ești plătit, pentru ultima nu.

Dacă te-ai "învoit" la mica înțelegere cu angajatorul, atunci pune-i lui întrebarea asta că noi nu avem de unde să știm.