| Cretul a întrebat:

Ma confrunt cu situatia de a schimba un teren intravilan construibil (folosit ca agricol in prezent) pe care urmeaza sa il achizitionez, cu un altul, aflat in aceeasi parcela, doar ca la distanta de aproximativ 20 de metri. Cui trebuie sa ma adresez? Mentionez ca ambele terenuri fac parte din mosteniri (trebuie facuta succesiune). Care sunt pasii de urmat in aceasta situatie? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand mostenitorii terenurilor trebuie sa faca procedura succesorala, sa obtina certificatul de mostenitor si sa fie inscrise terenurile pe ei in CF si apoi sa cumperi de la mostenitori.
Nu te complica, costa mai mult si pierzi timp daca faci ce spui, respectiv contract de vanzare-cumparare la primul teren si apoi contract de schimb cu al doilea teren. Ambele contracte trebuie incheiate la un notar public, in forma autentica.
Este mai simplu sa cumperi direct al doilea teren.