| SwagSwag a întrebat:

Numele meu este Bianca si am 17 ani, pe data de 28 iulie m-am angajat ca sezonier la o firma de incaltaminte, pentru o luna de zile.
In contract este sepcificat salariul brut de 1250 de lei iar alte adaosuri fiind bonuri de masa. Alti sezonieri angajati tot la aceasta firma au primit fie 850, fie 900 de lei pentru o luna lucrata, insa fara bonuri din prima lună. Au intrebat personalul firmei iar acestia le-au spus ca bonurile nu se primesc doar din a doua luna lucrata, in contract ne fiind specificata aceasta conditie.
Ca minori trebuie sa lucram 6 ore pe zi, echivalentul a 30h/saptamana. Noi lucram 8h/zi, 4 zile pe saptamana, o zi libera fiind data de firma. Insa noi depasim cu 2 ore cele 30h/saptamana permise de lege, echivalentul a 8 ore in plus pe luna.
Fiind minor, care este impozitul tras de stat?
Este normal sa nu primim bonuri din prima luna daca acestea sunt specificate in contract?
Cele 8 ore in plus trebuie platite?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozitul si celelalte contributii retinute din salariu este acelasi pentru toti salariatii, indiferent de varsta.
Daca in contractul individual de munca scrie ca primesti bonuri din prima luna atunci trebuie sa le acorde.
Problema este ca tichetele de masa se acorda in fiecare luna pentru luna urmatoare si tu n-ai lucrat decat o luna. Conform L.142/1998, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART.5.(1) Tichetele de masă pe suport hârtie se distribuie lunar, în ultima decadă a fiecărei luni pentru luna următoare, de către angajator.
  (2) În condiţiile prevăzute la alin. (1) angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea."
Orele lucrate suplimentar, fara acordarea unui timp liber, este obligatoriu sa fie platite.

| mgtow a răspuns:

Mergi la protectia muncii si zile sa faca o ancheta, se vor bucura sa bage in tribunal conducerea si ceva amenzi

| DumitruS a răspuns:

Cele 8 ore in plus le lucrati probabil pentru acea zi libera.

Cu privire la bonuri, e o practica des intalnita nici la mime la corporatie nu se dau bonuri din prima luna.