| niiicuuu a întrebat:

Buna ziua, poate ma ajuta cineva calificat sau care a avut situatii de genu.
Deci scopul me este sa-mi fac cetatania romana sau sa o redobandesc nici nu stiu cum sa-i zic.
Ideea e ca eu sunt nascut in Romania, judetul Brasov si am certificatul de nastere roman dar fara CNP, mama mea a fost cetatean al Republicii Moldova dar tatal meu biologic este roman originar din Brasov.
Cand m-am nascut mama mea a luat decizia(nu stiu de ce) sa nu-l scrie pe tatal meu biologic in certificatul roman dar pe un barbat strain mie absolut, din RM, acum eu stau cu certificatul in mana cu mama decedata si tatal meu biologic este viu cu care duc relatie bune el fiind in Brasov la moment si eu in RM.
Porblema e in certificat in documentul dat roman:
1-nu este CNP-ul.
2-nu e scris tatal meu biologic.
3-Este scris judetul Brasov si localitatea, datele cum ar fi actul de nastere.
4-In sctiunea "mentiuni" scrie:Titularul este cetatean moldovean.
Toata problema mea este ca eu vreau sa-mi redobandesc cetatenia romana si tatal meu biologic este gata sa ma ajute cu asta.Dar dupa certificatul dat nu pot sa o fac.
Cum sa o fac, de ce sa ma apuc sau sa incep cu actiunea in judecata-"restabilirea paternitatii" in Judetul Brasov SAU?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa introduci o actiune in stabilirea paternitatii, la Judecatoria Brasov, fata de tatal biologic si acesta sa fie de acord cu aceasta.
Dupa obtinerea hotararii judecatoresti se va intocmi un nou certificat de nastere si cu acesta vei solicita dobandirea cetateniei romane cu motivul ca tatal tau este cetatean roman.