| Emilian86 a întrebat:

Buna ziua
Printre picaturi am auzit ca la cumpararea unei case se opreste la biroul notarial 24 la suta din valoarea locuintei? Asa este sau este doar o alta informatie care nu are temei legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit.
Onorariul notarial poate fi cel mult de 2, 2% din valoarea imobilului, la acesta se adauga TVA de 24% din onorariu, deci, in total, poate fi de cel mult 2, 73% din valoarea imobilului.
De asemenea vanzatorul trebuie sa plateasca costul extrasului CF de informare - 40 lei si impozitul pe venitul obtinut prin vanzare (poate fi de cel mult 3% din pretul vanzarii) iar cumparatorul mai plateste 0, 15% din pret pentru intabularea dreptului de proprietate.

2 răspunsuri:
| questsoul a răspuns:

Exista un calculator online al taxelor notariale la achizitia unui imobil:
http://notariat-tineretului.net/calculator-taxe-notariale

| Emilian86 explică (pentru questsoul):

Mersi de raspuns insa sunt trimis catre o pagina care nu exista