| creativexfi a întrebat:

revin si eu cu o intrebare celor din domeniu sau cunoscatorilor. Detin categoria B dar am o inclinare mai mare spre motociclete si as vrea sa stiu cum sunt calculate categoriile astea de motociclete.
Din cate stiu eu categoria A se poate lua de la 24 de ani dar m-ar interesa categoria A2, deoarece eu am doar 20 de ani. Toate acestea fiind spuse ma intereseaza mai axact de capacitate cilindrica pot conduce cu categoria A2. Din cate m-am documentat eu unii ziceau ca 250cm iar altii ziceau ca 500. Astept raspunsurile voastre sau explicatiile voastre si daca se poate as dori un buget in care m-as putea apuca de motociclism. Ca si motociclete imi place foarte mult Honda Hornet, am conus-o si imi place la nebunie. bugetul meu este undeva la 2mii de euro ca de inceput. in bugetul asta intrand de la echipament pana la motocicleta, exceptand casca pe care o am deja si nu una ieftina.
Inca un lucru de mentionat si cel mai important, nu sunt figurist sau adept al vitezei, dar imi place foarte mult libertatea pe care o ai pe o motocicleta.Astept raspunsurile voastre, va multumesc din suflet!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

CATEGORIA A1
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

CATEGORIA A2
Motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale.

CATEGORIA A
motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW.

Nu e nicio limitare de cmc la A2 ci de putere.

Si sa stii ca poti lua A si mai devreme, la 2 ani dupa ce ai luat A2