| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Sotul meu si-a inscris masina cu putin timp in urma. Am facut toate lucrurile necesare cu numerele de inmatriculare, insa talonul masinii ni s-a spus ca vine in 3-4 zile lucratoare, noi avand bilet de plecare din tara cu 2 zile inainte. Postasul ar fi venit cu talonul acasa, insa nu era nimeni iar bunica mea l-a ratat, nu a fost atenta. Am fost la posta sa intrebam, ni s-a spus ca s-a trimis inapoi la politie. La politie ni s-a spus ca ne trebuie pentru ridicare prezenta persoanei pe care este inscrisa masina (soacra mea) sau eventual ea nefiind in tara sa ne faca o procura. Doar asa se poate ridica talonul, chiar daca persoana care este detinatorul masinii este mama lui. Trebuie prezenta fizica, ea nefiind in tara sau procura, altfel nu merge. Ati mai intalnit situatii de genul? Poate cere din nou talonul prin posta? Nu inteleg un lucru. Daca talonul a fost trimis prin posta, nu era logic ca putea fi ridicat de oricine care avea buletinul mamei lui?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce ti s-a spus este conform legii, certificatul de inmatriculare poate fi ridicat de proprietarul masinii sau alta persoana imputernicita printr-o procura speciala.
Soacra ta, care este proprietar, poate face procura la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si s-o trimita persoanei imputernicite prin posta sau curier rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

"Daca talonul a fost trimis prin posta, nu era logic ca putea fi ridicat de oricine care avea buletinul mamei lui?"

Nu! Pentru ca nu este legal sa te legitimezi cu buletinul altei persoane!

Pentru a merge sa o reprezinti pe soacra la ridicarea talonului sau a altor acte, ai nevoie de IMPUTERNBICIRE NOTARIAL pe care soacra o face fiului ei, sau tie, si numai cu acea imputernicire si cu buletinul tau in mana, poti ridica talonul masinii, numerele sau orice acte stipulate in acea imputernicire.

Imputernicirea notariala se poate face la orice CONSULAT sau AMBASADA a Romaniei, din lume.

Documentul se trimite in tara prin curier DHL ca sa fii sigura ca ajunge in 2-3 zile, fiindca posta normala dureaza 3-4 saptamani si sunt sanse sa se piarda scrisoarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Talonul a fost trimis prin posta la o adresa anume, prezentata de cel care a facut actele. Asa la politie poate sa se prezinte oricine sa il ridice. Nu e chiar acelasi lucru.

| carevaescu a răspuns:

Stai... Daca dansul a înscris mașina, nu ar trebui sa aibă deja împuternicire?

| ardeleanudia a răspuns:

Da opri proprietarul ori procura originala nu copie pe mine mă trimis înapoi acasă să fac alta programare și să vin cu procura originala sau daca nu sa vina tata