| anonim_4396 a întrebat:

Sunt din Brasov si in urma unor fapte de-a mele, mi-a fost luat permisul de conducere si trimis in judecata. Am primit art. 81 din codul penal, adica renuntarea la aplicarea pedepsei. Întrebarea mea este: ce trebuie sa fac acum ca sa imi recuperez permisul? si cat timp? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce infractiune ai fost trimis in judecata.
Conform Codului penal, citez:
"  ART.82.Anularea şi efectele renunţării la aplicarea pedepsei
  (1) Persoana faţă de care s-a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei nu este supusă niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşită.
  (2) Renunţarea la aplicarea pedepsei nu produce efecte asupra executării măsurilor de siguranţă şi a obligaţiilor civile prevăzute în hotărâre."
Daca nu ti-a fost suspendat dreptul de a conduce, pentru vreo contraventie, atunci te poti prezenta la seful politiei rutiere, cu hotararea judecatoreasca, si vei reprimi permisul de conducere.
  (3) Dacă în termen de 2 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii prin care s-a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei se descoperă că persoana faţă de care s-a luat această măsură săvârşise anterior rămânerii definitive a hotărârii o altă infracţiune, pentru care i s-a stabilit o pedeapsă chiar după expirarea acestui termen, renunţarea la aplicarea pedepsei se anulează şi se stabileşte pedeapsa pentru infracţiunea care a atras iniţial renunţarea la aplicarea pedepsei, aplicându-se apoi, după caz, dispoziţiile privitoare la concursul de infracţiuni, recidivă sau pluralitate intermediară."

| alessia5158 a răspuns:

Iti poti recupera permisul numai daca hotararea de renuntare a aplicarii pedepsei este sau a ramas DEFINITIVA--- alfel, nu!

| darrio2007 a răspuns:

La detaliile date de tine e greu sa primesti un raspuns.