| SynapseNinja a întrebat:

Știu că buletinul este valabil 10 ani și este trecut și domiciliul pe el. Întrebarea mea este: cum procedez dacă în acești 10 ani de valabilitate mi-am schimbat domiciliul și adresa în alt oraș și vreau să mi-l trec în buletin? Dar dacă mi-am schimbat domiciliul și adresa în același oraș cum procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai adevarat. Prima carte de identitate (buletin nu se mai face de peste 20 de ani) este valabila 4 ani (14-18) iar a doua 7 ani (18-25).
La schimbarea domiciliului trebuie sa-ti preschimbi CI, la SPCLEP de care apartine noul domiciliu. La fel trebuie sa-ti preschimbi CI si daca ti-ai schimbat domicilioul in aceeasi localitate.
Pentru preschimbare sunt necesare aceleasi acte ca atunci cand ai obtinut CI si actuala CI.