| Psihopatu123 a întrebat:

Buna ziua TPU..as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi sunt disperat..Deci acum vreo 2 luni am facut o prostie, am incercat sa fur dintr-un magazin C&A o bluza in valoare de 1 milion,m-a prins gardianul si a chemat politia, apoi la politia m-a pus sa dau declaratie si a zis ca o sa ma cheme in ceva timp sa imi faca expertiza ca am 15 ani... as dori sa stiiu ce se poate intampla cu mine? as putea intra la scoala de corectie. sau nu stiu ce se poate intampla daca imi face dosar penal sunt disperat.va rog ce as putea face sa scap sau nu stiu.dau funda va rog

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau, daca se va constata ca ai avut discernamant la data comiterii furtului, poate fi luata o masura neprivativa de libertate, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate."
"ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
In mod sigur nu se va lua o masura privativa de libertate. Daca se va ajunge la condamnare opinez ca se va dispune doar prima masura neprivativa de libertate, respectiv stagiul de formare civica, citez:
"ART.117.Stagiul de formare civică
  (1) Măsura educativă a stagiului de formare civică constă în obligaţia  minorului de a participa la un program cu o durată de cel mult 4 luni, pentru a-l ajuta să înţeleagă consecinţele legale şi sociale la care se expune în cazul săvârşirii de infracţiuni şi pentru a-l responsabiliza cu privire la comportamentul său viitor.
  (2) Organizarea, asigurarea participării şi supravegherea minorului, pe  durata cursului de formare civică, se fac sub coordonarea serviciului de probaţiune, fără a afecta programul şcolar sau profesional al minorului."

| Psihopatu123 explică (pentru Ioandelasal):

E prima oara cand am facut asta, chiar nu inteleg alti dau in cap si primesc 1 an 2 si eu pentru o prostie, o sa intru sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Psihopatu123):

Nu este vorba de inchisoare ci de o masura educativa neprivativa de libertate, asa ca nu intri nicaieri, ti-am explicat in primul raspuns. Si nu o sa se ia nici aceasta masura daca se va constata, in urma expertizei, ca nu ai actionat cu discernamant.

| robi1990 a răspuns:

Stai linistita nu se intampla nimic grav. happy