| Stan_Daniel_1992 a întrebat:

Vecinul meu a amplasat fosa septica la o distanta necorespunzatoare fata de sursa mea de apa, are aplasate pe spatele casei 4 geamuri, la o distanta mai mica de 1m.
Am facut o sesizare la primarie (urbanism) si am primit urmatoarele raspunsuri :
La amplasamentul mentionat in petitie, se constata existenta unei locuinte la Parter construita in anul 1993, fara autorizatie de constructie.
S-au constatat urmatoarele:
- pe spatele casei sunt aplasate 4 ferestre;
- esistenta unui bazin betonat, ce nu permite influentarea apei in sol, cu o dimensiune de 60 cm lungime, 60 cm latime, 50 cm adancime, in care se scurge apa ce provine de la o chiuveta aplasata in bucatarie, care este golit periodic.
In urma constatarilor, se dispun urmatoarele masuri:
1) " Datorita ca, locuinta este construita in anul 1993, si ca pana la aceasta data nu a fost sesizat acest aspect, se recomanda ca in dreptul celor 4 geamuri sa se amplaseze panouri care sa impiedice vederea spre fondul invecinat."

Nu a fost sesizat acest aspect deoarece m-am mutat de curand in noua locuinta.
Fosa septica a fost betonata dupa sesizarea facuta de mine, dar la aceeasi distanta necorespunzatoare de sursa mea de apa, 7m. Este facuta in spatele casei in dreptul putului meu.

M-ar ajuta foarte mult sfaturile dumneavoasta.
Va multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai cumparat noua locuinta sau ai mostenit-o.
Este greu sa se mai ia o masura legala acum, alta decat cea dispusa de primarie, avand in vedere ca a trecut atata timp de la data constructiei.
De altfel nu spui cine a construit primul, respectiv vecinul sau tu, mai ales fosa septica si putul.

Bula
| Bula a răspuns:

Asa se intampla cand se construieste fara autorizatii!
Autorizarea de construire nu are doar rolul de a lua bani, ci stabilirea tuturor factorilor si solutiilor aferente, cu scopul proiectarii corecte.
In cazul de speta, vecinul poate a luat autorizare pentru fosa septica, dar proiectul s-a facut in necunostinta existentei cladirii tale si a aferentelor.
Va fi problema ta sa gasesti un alt amplasament pentru fantana, pe cheltuiala ta.

| Stan_Daniel_1992 explică (pentru Bula):

Casa mea este construita inaintea casei lui si putul la fel.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si cat este distanta dintre fosa septica si fantana? La ce adancime este fantana (stratul de apa freatica)?

| Stan_Daniel_1992 explică (pentru Salontanul):

Aproximativ 7m distanta dintre put si fosa septica iar putul are o adancime de 7-8 m
fosa septica are 1m adancime dar nu este betonata si jos, apa se scurge in pamant

| Salontanul a răspuns (pentru Stan_Daniel_1992):

Fa-i o reclamatie la ANSV. Ar fi bine daca ai vorbi cu un avocat in prealabil. Vezi ce ti-a scris si Ioandelasal. A fost jurist si se mai pricepe.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Incearca pe avocatnet.ro Acolo vei gasi sfaturi bune de la juristi.