| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Bunicii vor sa-mi lase casa si un teren. Chestia ii ca acestia au datorii la banci. Daca fac acte de vanzare-cumparare voi mai mosteni si datoriile? Sau asta se aplica doar la acte de succesor?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul contractului de vanzare-cumparare nu se mostenesc datoriile, acesta se prezuma ca este cu plata unui pret real. Doar daca nu platesti pretul se poate considera ca este o donatie deghizata, facuta pentru fraudarea creditorilor.
De altfel, daca bunicii au mai multe datorii la banci, se poate presupune ca sunt garantate prin ipoteci, posibil chiar asupra casei si terenului respectiv, astfel ca o sa cumperi cu sarcinile respective si vei putea fi executat silit daca bunicii nu-si platesc datoriile.

| Bizon95 a răspuns:

Ar trebui sa dai mai multe informatii

daca bunicii au datorii PLATITE LA ZI pot sa vanda ce vor ei fara ca banca sa poata avea vreo pretentie

daca insa proprietatile sunt puse garantie, atunci mostenesti datoria daca bunicii mor si tu esti mostenitorul, iar o eventuala vanzare se va face NUMAI cu acordul bancii si (evident) cu mostenirea datoriei (banca s-ar putea sa fie sau nu de acord, insa cred ca ii coafeaza sa mute datoria la cineva mai tanar)

| gheorghe699 a răspuns:

Categoric da,nu se pot incheia acte notariale fara se priai aceste datorii,sau proprietarul nu poate transmite, dona, instraina bunul fara a achita aceste datorii, oricum la notar se cer date de la fisc, ca cladirea nu este grevata de datori sau alte clauze.