| Andrei200202 a întrebat:

Cand se poate transfera un elev ce tocmai a intrat in clasa a 9 a la un alt profil sau alt liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform reglementarii actuale, respectiv Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, te poti transfera la alt profil, de regula, doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a.
Sunt cateva situatii de exceptie, in care te poti transfera in timpul anului scolar, daca ai avut media de admitere in liceu cel putin egala cu a ultimului admis, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera în timpul anului şcolar, în vacanţele şcolare, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul, doar în situaţii medicale deosebite, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, acolo unde există, sau a documentelor medicale justificative, şi în situaţiile excepţionale prevăzute la art. 144 alin. (4), în limita efectivelor maxime la clasă, stabilite de lege;
ART.144
(4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Precizez ca s-ar putea schimba unele detalii, avand in vedere ca a fost adoptata o noua lege a invatamantului preuniversitar care intra in vigoare pe 3 septembrie a.c. si este posibil ca Regulamentul-cadru actual sa fie schimbat.

3 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

La final de clasa a 9-a cu foaia matricola in mana mergi la noul liceu si te interesezi ce difrente trebuie sa dai pentru a intra la noul liceu. Importanta este si media cu care termini clasa a 9-a.
In legislatie scrie ca pentru transfer in timpul anului "c) în cadrul învăţământului profesional cu durata de 3 ani, elevii din clasa a IX-a se pot transfera în timpul anului școlar numai dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la calificarea profesională la care se solicită transferul, doar în situaţii medicale deosebite, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, acolo unde există, sau a documentelor medicale justificative şi în situaţiile excepţionale prevăzute la art. 144 alin. (4) în limita efectivelor maxime la clasă, stabilite de lege;"

| RoxanaElena007 a răspuns:

La finalul clasei a 9 a sau si in timpul anului pentru o cauza bine intemeiata cum ar fi schimbarea domiciliului sau distanta mare

| otilia11 a răspuns:

Se poate dupa ce incepe anul
cu fisa psihologica (nu te adaptezi) sau daca poti sa folosesti ca scuza dinstanta
te poti muta si in prima saptamana de liceu, nu e nevoie sa astepti pana la finalul anului