Întrebare recomandată | AlexMaftei2001 a întrebat:

Care este diferența între amenda judiciara și penala?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe diferente.
-Amenda judiciara este o amenda contraventionala, prevazuta de codurile de procedura (civila si penala), aplicata pentru nerespectarea unor reguli privind procedura de judecata in toate cauzele (civile, penale, administrative), in primul rand cele savarsite in sala de sedinte, neprezentarea martorilor, etc.
Amenda penala este o sanctiune penala principala, prevazuta de legea penala pentru pedepsirea unor infractiuni, alternativ cu pedeapsa inchisorii.
-Amenda judiciara nu se inscrie in cazierul judiciar, pe cand cea penala se inscrie.
-Amenda judiciara este prevazute intr-un interval de 2 sume (de ex, de la 100 lei la 200 lei), pe cand cea penala este prevazuta pe zile-amenda si apoi o zi-amenda pe interval de 2 sume.

| Lioana a răspuns:

Tot ce e penal se trece in cazier. Chiar si amenda.