| ryade a întrebat:

Care este procedura exacta pentru a inchiria un apartament in Bucuresti? Este mai rentabil sa apelez la un intermediar (agentie imobiliara)? In cazul acesta mi s-ar percepe comision numai in momentul deciziei de a incheia respectivul apartament recomandat de catre agent ori trebuie sa-l platesc dinainte pentru serviciile prestate?
De asemenea unde apelez pentru consultanta legala privind in orice domeniu si mentionati si daca este gratuita va tog.

Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi apartamentul, discuti cu proprietarul detaliile inchirierii si daca ajungeti la un acord incheiati contractul de inchiriere in forma scrisa si te muti in apartament.
Daca se poate este bine sa nu apelezi la o agentie, vei cheltui mai putin.
Pentru consultanta legala poti apela la un avocat, nu este gratuita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Comisionul agentului il platesti foar daca hotărăști sa te muti intr-un apartament intermediat de el.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vrei sa i ti inchiriezi tu apartamentul, sau cauti ceva de inchiriat explica mai clar ce doresti.