| anonymguy3 a întrebat:

Care este salariul minim pe economie pe ora in Romania? Cu surse va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.1.071/2021, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  "ART.1. Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 2.550 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167, 333 ore pe lună, reprezentând 15, 239 lei/oră."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu minim net pe economie în Ro e 1524 lei pe lună.
Nu se calculează la ora. Poți face tu aproximativ la un program de 8 ore pe zi, zile lucrătoare luni-vineri.

| Brizbriz a răspuns:

Surse, UTmfG (use the mf google)
https://www.google.com/search?q=salariu+minim+pe+economie+romania
https://www.startupcafe.ro/taxe/salariu-minim-2022-brut-net-complet.htm
"Salariul minim brut pe țară este de 2.550 lei pe lună, începând de la 1 ianuarie 2022"
"La un salariu minim brut de 2550 de lei, angajatul primește în mână un salariu net de 1524 de lei, iar firma plătește un cost total salarial (salariul complet) de 2607 lei."

in Romania nu prea se calculeaza per ora, deci, daca o luna are 28 de zile sau 31 de zile, tot salariu ala iei, insa daca tii neaparat, poti sa faci un calcul: 30-8=22 de zile lucrate
22*8h pe zi = 176h pe luna
1524/176=8.65lei per ora

eventual la asta se mai adauga bonuri de masa (daca angajatorul le da), care se dau per zi lucrata, deci nema in concediu si zile libere oficiale, insa in general sunt cam 10 lei per zi lucratoare, deci vreo 210-220lei pe luna