| tdenisuc a întrebat:

Care este varsta minima pentru sustinerea examenului pentru obtinerea permisului la categoria A1? Am inteles de la cateva persoane ca ar fi 16 ani. Vreau sa stiu daca este adevarat sau este doar un zvon. Si as mai vrea sa-mi spuneti cateva modele care se incadreaza la categoria A1.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, conform OUG 195/2002, astfel cum a fost modificata prin L.203/2012, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"

| JohnnyBi a răspuns:

Honda cbr 125, ybr 125, derbi 125, cam orice motocicleta care are prin constructie 125 cmc si maxim 11 kW, sau daca a fost limitata ca putere sa nu fi avut inainte de limitare mai mult de 2x 11kW si puterea acesteia sa nu depaseasca 0.1kw/kg (asta nu stiu ce inseamna in practica). intra pe bikeshop.ro la cautari da search limitand doar puterea la 11 kw sau mai putin si cmc sub 125. si alea sunt modelele pe care le cauti