| Madalina_9364 a întrebat:

Care sunt atributiile unui politist de frontiera? funda.

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Atribuţiile principale
Supravegherea frontierei de stat a României;
Prevenirea migraţiei frontaliere ilegale şi criminalitatea transfrontalieră;
Controlul documentelor necesare pentru trecerea lagală a frontierei;
Asigură derularea corectă a traficului de persoane şi mărfuri în punctele de trecere;
Asigură controlul trecerii frontierei a armelor şi muniţiilor;
Supravhegherea spaţiului aerian adiacent frontierei de stat;
Aplicarea prevederilor tratatelor, documentelor sau convenţiilor semnate de statul român cu statele vecine sau cu organizaţiile internaţionale;
Previne şi combate pirateria şi actiunile teroriste în apele aflate sub jurisdicţia statului român;
Controlul navelor şi ambarcaţiunilor despre care se deţin date şi informatii că desfăşoară activităţi ilegale.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sa ia cit mai multa spaga pentru diferite facilitati pentru economia la negru.

| Gabii_4620 a răspuns:

ART. 1

(1) Poliţistul este funcţionar public civil, cu statut special, înarmat, ce poartă, de regulă, uniformă şi exercită atribuţiile stabilite pentru Poliţia Română prin lege, ca instituţie specializată a statului.

(2) Exercitarea profesiei de poliţist implică, prin natura sa, îndatoriri şi riscuri deosebite.

(3) Statutul special este conferit de îndatoririle şi riscurile deosebite, de portul de armă şi de celelalte diferenţieri prevăzute în prezentul statut.

ART. 2

(1) Poliţistul este învestit cu exerciţiul autorităţii publice, pe timpul şi în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor şi îndatoririlor de serviciu, în limitele competenţelor stabilite prin lege.

(2) Autoritatea funcţiei nu poate fi exercitată în interes personal.

ART. 3

Poliţistul îşi desfăşoară activitatea profesională în interesul şi în sprijinul persoanei, comunităţii şi instituţiilor statului, exclusiv pe baza şi în executarea legii, cu respectarea principiilor imparţialităţii, nediscriminării, proporţionalităţii şi gradualităţii.

ART. 4

(1) Poliţistul este obligat să respecte drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, Constituţia şi legile ţării, jurământul de credinţă faţă de România, prevederile regulamentelor de serviciu şi să îndeplinească ordinele şi dispoziţiile legale ale şefilor ierarhici privind activitatea sa profesională.

(2) Poliţistul răspunde, în condiţiile legii, pentru modul în care îşi execută atribuţiile de serviciu.

ART. 5

Şefii ierarhici din cadrul Poliţiei Române răspund pentru legalitatea dispoziţiilor date subordonaţilor. Ei sunt obligaţi să verifice dacă acestea au fost transmise şi înţelese corect şi să controleze modul de îndeplinire a lor.

si sunt mai multe. Uite, poti vedea aicea restul

http://www.igpr.ro/statutul_politistului.htm

funditaaa; x;;)...