| AtIr a întrebat:

Cat as avea risc maternal, dacă am brutul 3600 și netul 2700 pe ultimele 4 luni? Înainte de aceste 4 luni, am avut brutul 3400, iar netul 2400. Dacă merg pe risc, cum se calculează maternitatea?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru concediul de risc maternal este de 75% din media salariului brut pe ultimele 6 luni.
In cazul tau media salariului brut pe 6 luni este de 3.533 lei iar 75% din aceasta medie este de 2.650 lei pe luna, aceasta fiind indemnizatia pe o luna.