| RapidFC a întrebat:

Cat de drastica este legea britanica atunci cand vine vorba de online free download? Ma refer la tpb. Este interzis? Dar la descarcarile gratis pe care le gasesc pe net cum ar fi Soundcloud?

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Cum spunea si precedentul tarile mai dezvoltate decat Romania nu au toleranta asa mare la pirateria online, sunt o gramada de legii deja in vigoare care iti interzic pirateria.

Daca te intrebi "Da cum afla ei ce downloadez eu" si "le trebuie mandat sa imi caute in calculator" pe langa faptul ca se pot face rost usor de documente, ei nici nu iti vin acasa iti blocheaza broswerul ca sa nu mai poti inchide sau accesa alte pagini iti inregistreaza adresa ip + geo, si arata o pagina cu legea incalcata si magazinele de unde poti plati amenda, amenda dupa ce o platesti primesti un cod care il introduci pe pagina respectiva si gata, daca nu platesti ti se va introduce automat la taxe si impozite.

Nu te juca. happy
Bafta in continuare!

| RapidFC explică (pentru SilverF8ith):

Cum ramane cu download-urile care iti sunt oferite gratis? Pe Soundcloud exista si melodii cu free download.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cunosc legea britanica, dar in general tarile din vestul europei nu sunt prea permisive in ceea ce priveste pirateria, plus au internet de viteze atat de mici incat nu iti mai vine niciun chef de piratat

| Radu284 a răspuns:

Anul asta este aproape oficial legal sa downloadezi chestii in UK. Primesti avertismente de la la ISP, dar doar atat.

| SilverF8ith a răspuns (pentru Radu284):

@Rady284 si @RapidFC
Prima data stai sa calisificam "download-ul" download faci inclusiv ca accesezi pagina de facebook sau intri pe adresa de mail pentru ca calculatorul tau face schimb cu server-ul pe care il accesesi acesta este tot download.
Deci download-ul este legal si permis oriunde pe planeta aceasta fara avertismente si fara amenzi si etc (cum intreba @RapidFC da poti downloada de pe SoundCloud atata timp cand utilizatorul a facut gratuit accesul la download pentru muzica sa). Dar atata timp cat "esti pirat" si donwloadezi continut pentru care trebuie platit sau are anumitii termeni si conditi pentru download atunci IP iti va fi salvat informatiile stocate si vei primi o amenda pecare daca nu o platesti ulterior iti va intra la taxe si astfel o vei plati fie ca vrei fie ca nu.
Ca sa iti raspund la intrebare: Orice este gratuit si disponibil pe internet poti descarca gratuit si in siguranta, orice este coneceput sa platesti sa downloadezi si etc si "piratezi" si vei fi prins vei suferi consecintele.