| RazzyFUnik a întrebat:

Cat dureaza eliberarea unui pasaport? Se poate elibera la urgenta cu aceeasi valabilitate in timp? care ar fi costurile in ambele situatii? Acte necesare? Se pot face si la ambasadele din afara tarii?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Paşaportul se eliberează în maximum 20 de zile lucrătoare de la depunerea actelor. Termenul este şi în funcţie de cât de aglomerat este serviciul de paşapoarte, de obicei este în jur de 10 zile. Este prevăzut de art.13 din HG 94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART.13. Cererile se soluţioneazã de autoritãţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depãşi:
a)3 zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple, în regim de urgenţã, depuse în ţarã, şi în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple temporare;
b)20 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple depuse în ţarã;
c)30 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţarã;
d)90 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple şi a paşapoartelor simple electronice depuse în strãinãtate."
In cazul urgentei se plateste cu 100 lei in plus. Numai bine!

| mirela26 a răspuns:

In luna august am facut pasaport fiului meu si in 3 ore l-am primit.nu stiu daca se poate la ambasadele din afara tarii, daca afli zi-mi si mie expira pasaportul fiului meu in martie si nu as vrea sama intorc in tara

| RazzyFUnik explică (pentru mirela26):

De prelungit sigur se poate face maxim 12 luni
de facut am inteles ca ar fi posibil dar costa cam mult si dureaza maxim 3 luni pana il primesti

Alte răspunsuri
| Ionut_Ferut_Aurel_1984 a răspuns:

Buna ziua as avea si ieu o rugaminte la dumneavoastra se fac paseapoarte la urgenta si in cit tinp se elibereaza va multumesc