| S3c0ndSh0t a întrebat:

Cat este amenda pentru deranjarea linistii publice?big grin

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda depinde de fapta pe care o faci, respectiv punctul din Legea nr.61/1991, republicata in anul 2011, unde te incadreaza, le citez pe toate:
"24) provocarea ori participarea efectiva la scandal, in locuri sau localuri publice;
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22, 00-8, 00 si 13, 00-14, 00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban;"
Pentru punctele 24 si 25 amenda este de la 200 lei la 1.000 lei iar pentru punctele 26 si 27 de la 500 lei la 1.500 lei. Te sfatuiiesc sa nu faci prostii, plata este prea mare. Numai bine!

| IMC90 a răspuns:

De la 200 la 1000 lei, in functie de mai multi factori:

- gradul deranjarii linistii publice (poti deranja o baba sau poti deranja un cartier)
- antecedente (recidivistii primesc mai mult)
- uneltele folosite pentru deranjarea linistii publice (in caz de arme albe se intocmeste si dosar penal)
-etc

Platesti doar jumatate in primele 48 de ore.

| boogdan91 a răspuns:

Astia care ti-au raspuns habar nu au. Pentru deranjarea linistii si ordinii publice te baga la legea 61/1991. Se pedepseste cu amenda contraventionala de la 200 la 1000ron. Poti lu-a mai mult de 200ron doar daca esti recidivist in astfel de situatii.

| boogdan91 a răspuns (pentru boogdan91):

Si treaba cu platitul in 48ore, beneficiezi de optiunea asta doar daca vrea politistul. Daca esti minor atunci sigur platesti jumate.
Am fost bagat la legea asta, am vorbit urat si cu politistii, nu aveam nici buletinul la mine si mi-au dat maxim pe deranjarea ordinii si linistii publice, pentru ultraj si pentru ca nu aveam buletinul la mine. In total 25milioane, eram minor atunci si s-a redus la 12 jumate, am facut constestatie pentru ca era completat gresit procesul verbal si a fost anulata big grin

| S3c0ndSh0t explică (pentru boogdan91):

Ai avut noroc.Da sut minor. Vreau sa achizitionez niste boxe puternice si sa dau un are chef cand le iau si am niste vecini de cacao...Si cred ca se gaseste unu sa sune la politie...si de aia oricum poate ma imac cu ei.Multumesc mult!

| Mitzupitzu a răspuns (pentru boogdan91):

Ultraj? Daca erai major te puteau baga si la puscarie!

| BlueStar12 a răspuns:

De ce? Ai deranjat linistea publica? raised eyebrows

| S3c0ndSh0t explică (pentru BlueStar12):

Nu dar vreau sa o deranjez curand. Macar stiu cum sa actionez cand imi bate politia la usa...happy

| axeldavid a răspuns:

De la 500 in sus

| Andrei07565486 a răspuns:

100 lei, dar poate creste acum depinde si de situatie...

| Mitzupitzu a răspuns:

Depinde cat de tare deranjezi. Poate fi si 500 de lei!

| Mitzupitzu a răspuns:

Suficienta!

| deavolu a răspuns:

Eu am luat 1000 lei a venit la 4 dimieata politia ca faceam un chef.
Depinde de situatie, nu am vorbit urat cu ei sau ceva, dar nu stiu din ce cauza am luat chiar 1000 lei si mi-a zis ca poate ajunge pana la 2000 lei.

| Ailoaie_Delia_1990 a răspuns:

700 de lei!