| Caddy a întrebat:

Cat se primeste pensia de handicap gradul 2? Este normal 2 milioane 4sute?
poate face imprumut o persoana cu handicap de gradul 2?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia este in functie de stagiul de cotizare(timpul lucrat si alte perioade ce se iau in calcul la stabilirea acestuia) si salariul avut, asa ca nu pot spune daca este normala ori nu. Nu cred ca o sa primeasca imprumut ori o sa primeasca foarte putin si nu din cauza handicapului, deoarece ar fi o discriminare, ci deoarece venitul din pensie este foarte mic. Poate intreba la o banca, fiecare are norme proprii de creditare. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia, dar esti destul de neclara. Oricine poate, daca indeplineste conditiile de creditare ale bancii, sa ia un credit, dar numai pe numele ei, nu in numele altuia. Nu inteleg ce legatura are persoana cu handicap(care are pensie de invaliditate) cu creditul respectiv, daca nu l-a cerut si primit ea, pentru orice credit trebuie sa-l ceara si sa semneze contractul de credit persoana respectiva. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista handicap de gradul 2!--- exista forme de handicap (usor, accentuat sau grav )--- cred ca te referi la pensie de invaliditate de gradul 2. Pensia de 240 lei este calculata conf. art. 77 si 78 din Legea 19/2000 pentru stagiul de cotizare definit la art 160 din aceiasi lege. Daca persoana in cauza nu a cotizat o perioada mai mare la sistemul public de pensii si daca salariul brut al acelei persoane a fost mic sau cel putin egal cu cel mediu brut pe economie din perioada cotizarii, atunci pensia de invaliditate este mai mica, sub nivelul de subzistenta. Nu stiu nicio banca care sa acorde credit pentru un venit de 240 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba la cele doua banci.

| mary_1175 a răspuns:

Ioandelasal dar pe ce lume traiesti. laughing)))))))) ce timpul lucrat, ce calcul, si ce salariu visezi... laughing)) mai degraba nu ai mai comenta, daca nu stii despre ce vorbesti

| Caddy explică:

Dar se pote face un credit la banca fara ca persoana cu hadicap sa-si dea acordul? acum cateva zile odata cu pensia ei au sosit niste plicuri cu brd si banca transilvania cu suma de 13 milioane.Este credit sau ce pote fi? Respectiva a imprumutat buletinul fostului sot.Se pote sa fii facut credit bancar pe numele ei?