Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici
 
2763830intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
29 Sep
SATI 269.792AFISARI
142.591VIZITE
129.427V. UNICI
14 Februarie 2010
jasmina intreaba:

Caut o lege privind taierea copacilor din curtea unui imobil, ma ajutati?



Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 6 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 14 Februarie 2010 11:27
    octavianpas a răspuns:
    "Avizele de toaletare/defrişare arbori se eliberează de către compartimentul de specialitate al C. G. M. B.- Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement (tel. 224. 69. 81) pentru vegetaţia situată în domeniul public şi privat de pe teritoriul Municipiului Bucureşti (cererile se depun la Registratura P. M. B, din bd. Regina Elisabeta nr. 16, sector 3, tel. 305. 55. 74 sau 305. 55. 00 int. 2000) cu excepţia pomilor fructiferi pentru care avizul de defrişare se eliberează de către Direcţia Generală de Agricultură şi Dezvoltare Rurală – Ministerul Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale (cererile se depun la Secretariatul D.G.A.D.R., cu sediul în bd. Regina Elisabeta nr. 47, sector 5)"

    Mai multe date gasiti http://www.primariasector1.ro/dispecer.asp...p; layout=lista1
  • 16 Februarie 2010 14:20
    jasmina explică:
    Va rog nu mai scrieti nimic daca nu puteti raspunde la intrebare!
  • 1 Iunie 2010 09:57
    Raspuns anonim:
    Eu am primit un astfel de raspuns in mai 2010:
    "Lucrarea de toaletare se vaexecuta prin grija Primariei... Directia Gospodarie Locala, Serviciul A. D. P. - re'ele edilitare, tel..., conform art. 6 din Anexa 1 la H. C. G. M. B. nr. 304/2009 privind Normele de protectie a spatiilor verzi de pe teritoriul Mun. bucuresti."
    Personal nu m-am edificat inca privind H. C. G. M. B. nr. 304/2009. Va doresc succes!
  • 21 Octombrie 2010 18:05
    Raspuns anonim:
  • 16 Februarie 2010 11:30
    cg a răspuns:
    Daca e o specie protejata nu se poate taia copacul.
  • 7 Iulie 2010 15:28
    Nicu_6978 a răspuns:
    Caut si eu asa ceva. Am gasit doua norme care se refera la taierea copacilor, de unde rezulta ca trebuie un aviz de la primarie. Probabil ca te va trimite si la silvic, daca arborele este forestier.

    Norma tehnica din 17 mai 2010 pentru elaborarea Registrului local al spatiilor verzi din intravilanul localitatilor. (M. Of. 365/2010)

    Norma tehnica din 4 decembrie 2008 pentru elaborarea Registrului local al spatiilor verzi.(M. Of. 829/2008)