| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru a dona un teren situat in intravilan?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ceri un certificat fiscal de la Primaria unde este situat terenul si sa te prezinti la un notar public, la care ii indici nr. de carte funciara si nr.cadastral. In continuare notarul se ocupa de tot ce trebuie - solicita CF de autentificare, intocmeste contractul de donatie, iar dupa semnarea de catre parti il depune la OCPI si ridica incheierea de inscriere in CF si un extras CF de informare.

mira
| mira a răspuns:

De asemenea, cel ce accepta donatia trebuie sa fie prezent cu actul sau de identitate. Fa o vizita prealabila la notar care iti va spune ce taxe trebuie achitate.

| ExpertHost a răspuns:

Actele de proprietate asupra terenului, acte de identitate si mers la notar cu ele. Nu uita si cadastrul si daca este cazul, planul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tot ajungi la notar iti va spune el.