| alex9899 a întrebat:

Ce-ati face da-ca ați fi pentru 4 ani președintele romaniei.

PS vreau răspunsuri serioase.

35 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nimic, presedintele in Romania nu are puteri executive sau legislative

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Exact. Si uite ce raspuns a primit funda. Poate ne da si noua ce fumeaza Bogdan, ca trebuie' sa fie ceva bun. Cica 8 clase obligatorii dar el scrie zici ca e clasa a doua...winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt, ai distruge Romania

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 explică (pentru suntserios):

Nu înțeleg ce ar putea sa distrugă ca și așa acum e distrusa de corupție exact oameni ca ăștia au fost ignorați pe motive ca ar distruge țara e bine totuși ca domnul dragnea și gașca sa de pușcăriași din PSD nu au distruso împreuna cu DNA și SRI.

| suntserios a răspuns (pentru alex9899):

Probabil nu prea intelegi cum functioneaza lucrurile.

Hai sa iti explic bucata cu bucata.

1. UE e printre cele mai bune lucruri care s au putut intampla Romaniei. Ca doar nu o fi asa idioate tarile dezolvate sa faca parte din uniune si alea sarace sa zica ca se descurca singure. Probabil nu ai idee cati bani europeni au ajuns in Romania, probabil nu ai idee cate standarde au ridicat, inclusiv pe cel al justitie. Cum ar fi o Romanie condusa de PSD si nesupravegheata de UE?

2.Relatii mai bune cu Rusia? Tara cu cel mai mic salariu minim pe economie dupa Moldova? Tara care are inderdictii economice impuse de restul statelor europene? Buna miscare economica si politica sa te alaturi unui buboi comunist.

3. Unirea cu Moldova inseamna alipirea unui buboi de saracie si coruptie unei tari care abia a reusit sa mentina lupta impotriva acestor lucruri. Singurul beneficiu al acestei uniri ar fi ca unii moldoveni ar ajunge mai usor in UE si atat.

4. no comment, asta deja nu mai are legatura cu libertatea si democratia...

5. mda... sigur o sa aiba Romania forta sa se reindustrializeze singura.

6. asta e o chestie puerila, nici nu merita discutata.

7. ca asta se face pocnind din degete. Unii au impresia ca cineva nu vrea marirea pensiilor si salariilor nu ca asta e un lucru care depinde in primul rand de economia tarii

8. aha, ca bomba nuclear + crestea de salarii si pensii se fac gratis

9. sunt deja 10 obligatorii... teapa

in afara de 10... care e un punct realist, ce urmeaza denota doar ca omul a trollat... sper ca eu nu mi am batut gura degeaba

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

E troll... sa fim seriosi.
"roman-iei", "da-ca" - astfel de greseli nu le faci decat daca vrei sa le faci.
Sau si-a raspuns singur la intrebare. Dupa cum observi autorul intrebarii scrie si el "da-ca", la fel ca si autorul raspunsului.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Mandatul este de 5 ani!

| AFR81 a răspuns:

Am vazut multe la viata mea, dar cuvantul "daca" despartit cu cratima, niciodata... rolling on the floor

| Kaℓi a răspuns:

Vizite multe si lungi in toate tarile cu care avem relatii diplomatice. Cred ca nici nu mi-ar ajunge patru ani, poate cinci, cat are de fapt un mandat de presedinte.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu zici rau insa este foarte greu sa se realizeze ce ai zis tu. Spre exemplu, unirea noastra cu Moldova. Daca nu s-a reusit in atatia ani, nu cred ca ai putea tu. Sau sa fi presedinte pe viata. Nu ai zis lucruri foarte rele (in afara de punctul 13 care nu este in regula), insa nu poti face aceste lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 explică (pentru anonim_4396):

Ba de fapt punctul 13 ar putea fi schimbat pur și simplu poate schimba constituția/legea în așa fel sa candideze de câte ori vrea așa sa întâmplat și în rusia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu unesti Romania cu Rusia?

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu prea ai ce face. Mai bine ai fi presedintele USA.

| AndreiWeisz a răspuns:

Da, vad, democratia nu e un lucru bun, tu vrei o dictatura. Scuze, nu pot sa sutin asa ceva. Parintii mei au fost la revolutie in 89, nu au stat sa pupe poza lui Ceasca de frica. Nu pot sa sustin ideile tale pseudocomuniste.

| DrGoogle a răspuns:

Nu poti sa faci nimic de capul tau acolo asa cum isi imagineaza unii, ai o armata in spate.

Răspuns utilizator avertizat
| alex9899 explică:

Ce-l mai bun răspuns.