| kingsRo a întrebat:

Ce categorie permis trebuie ptr.atv 250cm

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.203/2012 este necesar permis de categoria B1, daca se incadreaza, citez:
"categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| FiddleStick a răspuns:

Categoria A.

Răspuns utilizator avertizat
| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

A1 - trebuie sa ai peste 16 ani, sa faci legislatia si sa dai un examen! funda big grin?

| Street22 a răspuns:

Iti trebuie A2big grinbig grin

| kingsRo explică:

Pai a sau a+?laughing)

| Florian_Miutzu_1991 a răspuns:

Draga kings, nu mai asculta toti nestiutorii, Pentru orice tip de ATV sau Quad, iti trebuie categoria B, A`u e pentru motociclete. Ce`ti zic "binevoitorii" astia, iti zic ca sa nu taca, ITI trebuie B, sau mai bine intra tu pe google, si cauta in legislatie. Sa vezi cu ochii tai.