Întrebare recomandată | marinelamarin a întrebat:

Ce este o cerere de insolventa si cine o poate face si unde si a doua intrebare daca am avut un af si l am inchis acum trei ani acum avand o suma destul de mare din creante la bugetul general as putea sa fac acea cerere sa ma scap de aceste plati

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cererea de insolventa este o cerere facuta de debitor, unul sau mai multi creditori sau unele organe, prin care se solicita intrarea in procedura de insolventa a debitorului care nu-si mai poate plati datoriile. Cererea se face la tribunalul sediului debitorului.
Daca firma nu mai functioneaza nu ai cum sa faci cerere de insolventa, aceasta presupune o firma in functiune si care nu a fost radiata din Registrul comertului.
Pentru detalii citeste L.85/2014, privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă.

| TheCooLGuy a răspuns:

.

| ionman a răspuns:

Nu se poate.