| ZuAgain a întrebat:

Ce inseamna crima de gradul 1?

Răspuns Câştigător
| ikram a răspuns:

Este denumirea infractiunii din dreptul anglo-saxon (american si englez) care la noi este sub infractiunea de omor deosebit de grav (art. 176 C.pen.).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu asa se numeste omorul cu intentie in dreptul penal american.

| psihox a răspuns:

De ce nu ai intrebat pe profesori? De ce aici la tpu.ro?
Sa nu fii prins intr-o crima usoara ca pedeapsa e foarte grea.
Sa nu-ti treaca prin cap o crima.
Ai vrea sa rezolvi crime?
Scrie povesti politiste sau carti, daca te plictisesti in viata.

| LenaCresida a răspuns (pentru psihox):

Nu inteleg ce vrei sa exprimi cu raspunsul asta. Si eu am intalnit termenul intr-un serial si ma interesa, deoarece ma pasioneaza cartile politiste. De unde atata rautate? Si parca TPU.ro era un site in care ne ofeream informatii reciproc. Are tot dreptul sa intrebe. SI cum ai putea merge la un profesor sa-l intrebi despre crime? Iarta-ma, raspunsul tau mi se pare nepotrivit, ba chiar rautacios.

| mariaw a răspuns:

Este crima voită şi premeditata, în sensul că a fost comisă după planificare. Cuvantul in sine e caracterizat de premeditare pentru ca se distinge de alte forme de omucidere(omor din culpa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca o crima ramine crima fara a fi gradata.Am auzit intr-o regretabila situatie de omor deosebit de grav, din cauza mortii mai multor persoane din acelasi motiv avind drept mobil legitima aparare, dar de crima de diferite grade nu am auzit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cea mai periculoasa crima facuta