| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă expresia "executat cu ghilimele de rigoare"?
Expresia aparține unui jurnalist.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba ca respectivul nu a folosit termenul "executat" in sensul propriu al acestuia ci in sens figurat.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Depinde de context. Se referea la faptul ca nu a fost executat la propriu (adica omorat), ci executat metaforic. Dupa cum am zis, in functie de context, poate avea alt sens.

| LikeARollingStone a răspuns:

Cred ca se refera la momentul in care citeaza ceva sau pe cineva.
Poate fi folosit si in cazul in care spune ceva cu ironie ori sarcasm.