| misu a întrebat:

Ce inseamna perimare in avocatura

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de avocatura, ci de perimare intr-o cauza aflata pe rolul instantelor judecatoresti(conform Cod procedura civila, art. 248).
Perimarea intervine atunci cand intr-o cauza s-a dispus suspendarea judecarii ei din vina partilor din proces(nici o parte nu s-a prezentat la termenul de judecata si nici nu au cerut judecarea in lipsa) iar dupa suspendare nici o parte nu a cerut repunerea pe rol, iar de la data suspendarii a trecut mai mult de un an(in cauzele civile) ori 6 luni(in cauzele comerciale). Numai bine!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încă o informaţie pentru a înţelege mai bine ce înseamnă: http://dexonline.ro/definitie/perima
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai pe romaneste(definitia din manuale e greu de inteles): Daca o perioada de 1 an de zile, partile implicate intr-un proces nu s-au prezentat si n-au solicitat judecarea cauzei(procesului) in lipsa, instanta judecatoareasca le trimite acasa o citatie pe motiv de perimare. Adica vor primi o sanctiune pentru ca au blocat desfasurarea altor procese. Vor fi sanctionate pentru ca au prezentat dezinteres pentru cauza lor.
Perimarea poate inchide procesul sau il poate redeschide daca partile isi manifesta din nou interesul.