| Maria_3373 a întrebat:

Ce inseamna postliceal? se poate face daca nu ai bacul luat? dar ai terminat a12a?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Invatamantul postliceal este cel de dupa absolvirea liceului, prin care se pregatesc tehnicieni si maistri in diferite domenii, inclusiv asistente sanitare. De regula nu se cere diploma de bacalaureat, ci doar absolvirea liceului. In functie de scoala ce te intereseaza poti vedea cerintele. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Postliceala se face numai după absolvirea liceului.
Unele școli de acest gen nu solicită și diploma de bacalaureat doar adeverință de absolvire a liceului, indiferent de forma de învățământ, zi/seral/fără frecvență!
Sunt școli tehnice cu durata de studii între 2 și 3 ani, forma de studii fiind numai de zi.
Postliceala a nu se confunda cu școala de maiștri.
Sunt unele postliceale sanitare care nu solicită în mod expres diploma de bacalaureat dar stau eu și mă întreb o asistentă medicală fără bacalaureat poate profesa?
Pa, pa.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ca sa urmezi o scoala postliceiala obligatoriu la inscriere iti cere diploma de bac, fara diploma nu te poti inscrie.

| PensionarCuSpanac a răspuns:

Trebuie sa ai bacul luat si este invatamantul de dupa liceu... ceva mai slab decat o facultate... dureaza 2 ani din cate stiu