| tudorvolcano a întrebat:

Ce părere aveți despre proiectul de autonomie al ungurilor? Eu nu am deloc o părere bună. Știți și voi de ce :
-Încălcăm propria constituție
-Nu mai putem promova limba de stat în ținutul secuiesc deoarece vom fi nevoiți să le rambursăm taxele și impozitele NUMAI comunității maghiare
-Vor include și județul Mureș, zonă majoritar românească, care mai este și zonă de conflict între Partidul România Mare și Noua Dreaptă pe de-o parte, Garda Maghiară și Jobbik pe de alta.
În plus, în Ungaria românii sunt pe cale de dispariție și comunitatea românească e luată în batjocoră, sunt pe cale de dispariție deoarece în Ungaria ai voie să te declari membru al mai multor comunități etnice, luând bani de la o comunitate din care nu faci parte. În recensământul din anul 2002, în Ungaria erau 8000 de români, iar statul maghiar le-a oferit 1 miliard forinți ( 3.000.000 de euro ). După 10 ani, 20000 de oameni s-au declarat români ( cei 12000 în plus erau sugători de fonduri ce se declarau țigano-slovaco-români de exemplu, dar erau maghiari toată ziua ), iar statul maghiar le-a oferit aceeași sumă românilor indiferent de numărul de membri parțiali sau întregi care iau banii din aceeași sumă de 1 miliard forinți. Dacă vor autonomie, să ne acorde Ungaria mai întâi autonomie în estul Tisei și mai discutăm.
Nu mai specific drepturile istorice al românilor, urmași al dacilor, pe toată partea dreaptă a Dunării ce aparține acum Ungariei.

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Acelasi lucru ma framanta si pe mine.Si m-am gandit: Constitutia functioneaza doar daca esti puternic. Daca esti slab, ti-o fac altii. Facem parte din UE, deci o supraconstitutie! Vezi?
Dar daca ne bazam pe legi, fara sa stim daca raportul de forte ne avantajeaza.
Ungurii isi fac iluzii, pacat ca vor plati enorm pentru asa ceva. Ca si UE. Din ce obser eu, totul e 'pe bani'. UE vrea petrol, vrea RUSIA. Noi avem, vrem precum copiii LIBERTATEA. Americanii vor sa fie sefi si sa fure cat se poate, au cazut la pace cu Rusii!
Cred, sincer ca am ramas cam singuri, ca de obicei, sper sa invingem.EU CRED CA NU AU NICI O SANSA IMPOTRIVA NOASTRA!
Ai rabdare si nu te teme!
Lasa-i sa se omoare intre ei americanii, UE si Rusii, pe unguri ii stergem cand vrem de pe harta:cu RABDARE!
Nu te necaji!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

O parere destul de simpla, incalca constitutia Romaniei si deci este ilegal.

''Statul român ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.''

''Suveranitatea ARTICOLUL 2
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.

(2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu. ''

''Teritoriul ARTICOLUL 3
(1) Teritoriul României este inalienabil.
(4) Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate populaţii străine.

| tudorvolcano explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu era nevoie să precizezi că se încalcă constituția. Am spus asta și o cunosc destul de bine încât să o înțeleg. Oricum constituția se încalcă deoarece masonii sunt în România, și încalcă articolul 40 care precizează că asociațiile cu caracter secret sunt interzise.
Cer o părere înafara încălcării constituției despre autonomie.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pai ce parere putem avea despre ceva ilegal? Evident ca nu una pozitiva. Acum ce vrei, sa ne coboram si noi la nivelu lor, al extremistilor? Nu am face decat sa demonstram ca suntem la fel de prosti.

| ecoduri a răspuns:

Din cate vad eu in Mures sunt inca:
romani: 50 %
maghiari: 37 %
conform ultimului recensamant.

detalii complete despre recensamantul din Mures la adresa:
http://www.ecoduri.com/recensamantul-populatiei/Mures.php#etnie