| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de Klaus Iohannis? Credeti ca merita sa fie presedinte? Dar despre Victor Ponta? El merita sa fie presedinte?

36 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru preşedinţie îl prefer de departe pe Klaus Iohannis. În niciun caz pe Ponta.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg

http://www.contributors.ro/editorial/fie-va-mila-de-noi-domnule-ponta/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici unul, nici altul. Sunt niste nenorociti amandoi.

| Dandanache a răspuns:

Alexander, nu te-am acuzat de plagiat. Te-am acuzat ca nu ai avut ocazia sa afli ce inseamna cu adevarat scriere stiintifica si plagiat. Daca ai fi avut ocazia, atunci ai fi recunoscut cu usurinta plagiatul premierului. Nu toate facultatile ofera si pretind rigoare academica. Din moment ce tu crezi ca premierul nu a plagiat, e clar ca in facultatea ta nu s-a pus problema rigorii academice. Nu e chiar o rusine, probabil si la facultatile de sport e la fel.

Am terminat mai mult decat liceul. Am un doctorat si lucrez de ani buni in domeniul cultural. Si, in ce priveste plagiatul si metodologia scrierii stiintifice, am efectiv manuale la indemana. Ti-as fi trimis pe mail o carte pentru documentatie, in care ai fi descoperit inclusiv catalogarea tipului de plagiat al dragului nostru premier. Din pacate, te-ai simtit depasit de situatie si demascat si mi-ai dat ignore. O reactie cat se poate de specifica si idolului tau politic. Din punctul asta de vedere devine cat se poate de justificat sa il votezi.

As spicui din mesajul "politicos" si mustind de educatie pe care mi l-ai trimis in particular, dar ma tem sa nu dea vreun copil peste postarea asta.

| jeann a răspuns (pentru Dandanache):

Plagiatul lui Ponta e evident ca 1+1=2
Chiar si persoanele fara o anumita pregatire ar trebui sa-si dea seama ca lucrarea de doctorat a lui Ponta e copiata daca ar compara-o cu lucrarea originala. Dar pentru ei e mai simplu sa priveasca Antena 3 si sa repete obsesiv cuvantul "basist"

| Dandanache a răspuns:

Sa ii spuna cineva lui Alexander, dedicat slujitor al partidului unic, ca filmarile video nu au fost produse de presa basista. La fel si declaratiile contradictorii ale premierului. Cine minte, se da si singur de gol, nu trebuie sa te dea altii. Si rusinica ca incerca sa spele un partid mizerabil, a ajuns sa se murdareasca singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi Iohannis si el hot si corupt, dar sper ca per ansamblu are o alte mentalitate fata de ce s-a intamplat in politica romaneasca pana acum. Eu il votez pentru ca spre deosebire de restul candicatilor macar are o dovada palpabila ca e capabil de ceva si aici ma refer la Sibiu.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Priveste modul mizerabil in care ranjeste si raspunde moderatorului emisiunii
https://www.facebook.com/....../video.php

Culminand cu raspunsul deja celebru la intrebarea cum de alti profesori nu si-au facut 6 case din meditatii? Ghinion.

Sa mai analizam apoi cum a raspuns la intrebarea "Cate articole are constitutia si cate dintre ele se refera la atributele presedintelui?" Raspunsul a fost "nu raspund la provocari"

Desigur provocarea de a fi presedinte e usoara, dar de a cunoaste exact instrumentul de care se foloseste statul roman, constitutia, aia e o provocare la care nu raspunde.

Te mai intreb apoi ce parere vrei sa am despre mizeria in care a bagat PNL-ul. Adus in partid asa pe nepusa masa de Antonescu, ii da acestuia un sut in fund si se aliaza cu cine? Cu partidul cu care Base ne-a mancat 10 ani din viata. Nu se stie daca Antonescu a jucat si joaca un joc pentru a putea reveni in fruntea PNL sau chiar a fost injunghiat pe la spate. Insa a te alia cu PDL-ul pe care chiar liberalii l-au injurat cu patima de ani de zile mi se pare o mizerie.

Ca vezi doamne declaratiile astea jegoase ale lui Iohannis de la tv sunt niste gafe minore. Bun atunci sa ne axam pe gafele majore, mizeria facuta cu PNL-ul nu cred ca mai poate fi numta gafa minora.

Se mai aduc argumente diverse prin propaganda, cel mai tare din parcare fiind ala cu Sibiul. Bine atunci sa luam si Clujul, si asta-i un oras suficient de curat. Sau Pitestiul si Ploiestiul care sunt niste orase poate nu senzationale dar pe care le-am strabatut mai in detaliu si pot spune ca-s mai curate de sute de ori si decat al meu si decat Bucurestiul.

Hai sa ne mai lase unii cu bunele intentii ale politicienilor si in special ale lui Iohannis care a stat ca molia in ghem si acum vrea presedintie. Da' de ce n-a vrut-o de acum 5 ani, de acum 10 ani, nu apucase sa primeneasca Sibiul si n-avea suficiente argumente?

Ponta a plagiat lucrarea de doctorat. Spun cei inclusiv din politica ce nu au nici licenta data.

Nu stiu cata incredere sa am in intentiile lui Ponta, stiu doar ca promite sa respecte atributiile constitutionale ale presedintelui ceea ce inseamna ca nu se va amesteca in elaborarea legilor si a politicilor economice asta fiind treaba parlamentului si guvernului, el urmarind doar respectarea constitutiei, iar pana acum a dovedit calm, bunavointa, nu cred ca riscam sa faca crize de nervi de la tribuna presedintiei sau sa le zica rusilor "plecati baieti", referindu-ma aici la macar o minima diplomatie.

Si Iohannis e calm, pare diplomat, insa ce-a facut cu PNL-ul in primul rand si apoi declaratiile jignitoare la adresa inteligentei si bunului simt ma fac sa cred ca e pur si simplu o marioneta a intereselor regimului Basist care nu vrea sa-si piarda puterea.

Daca merita cu adevarat Ponta sa fie presedinte? Cu siguranta mai mult decat Iohannis. Ar merita alt candidat sa fie presedinte? Cred ca ar merita mai curand si mai mult Tariceanu, dar nu are sustinere si voturi, iar eu prefer sa nu diluez votul ca sa ma trezesc cu unul ca Iohannis pe cap sa mai traim 5 ani de mizerie si "gafe"

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca iese Ponta presediste o sa simtiti pe pielea voastra ca-i mai nenorocit decat a fost Basescu. Propaganda pesedista stie doar sa spuna ca Iohannis e omul lui Basescu ceea ce nu-i adevarat. Basescu il ataca toata ziua pe Iohannis. Ponta nu e decat marioneta baronilor PSD.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Coane jeane n-ai inteles punctul meu de vedere, ce sa-ti fac. Eu nu dau doi bani cate case are Iohannis, nu dau doi bani daca realmente e omul lui Basescu sau nu, nu dau doua cepe degerate pe ce-mi spune Antena3, RTV sau B1. Tu pricepi romaneste? Ca-ti mai spun o data. Eu dau doi bani pe interviul jegos in care ne-a explicat prin cuvantul "ghinion" de ce nu pot si alti profesori sa-si ia atatea case, din faptul ca a spus ca nu raspunde la provocari intrebat fiind cate articole are constitutia, fiindca ranjeste ca un retardat mintal si are un mod de a se exprima extrem de ciudat care ma face sa cred ca are probleme, dar cel mai mult si mai mult pentru ca i-a dat cu sutul in fund lui Antonescu, i-a preluat partidul (acum na, cu sau fara acordul lui Crin, ca se poate orice) si s-a aliat cu PDL-ul pe care PNListii il injura de ani de zile cu foc. Iar PDL-ul n-am incredere ca nu are vreo intelegere ascunsa cu Base. Deci daca nu intelegi ce zic eu iti zic clar inca o data, eu am parerea ca Iohannis e un jegos vazand strict ce face si ce spune, ca slava domnului cum se zice, televiziunile transmit cu prisosinta imagini video cu audio nu trebuie sa-mi traduca nimeni te asigur. N-am mare mare incredere nici in Ponta dar cum restul ori n-au sanse ori sunt debili mintal, aleg si eu in opinia mea de om rational raul cel mai mic. Logic ca nu-mi place baronajul PSD, dar vreau sa cred ca Ponta va sti sa se desprinda de ei, dovada deocamdata stand si faptul ca a lasat justitia sa-i aresteze grup, n-am vazut sa tipe dupa ei, ba chiar aproape ca l-a durut in fund. N-am auzit sa se fi sinchisit de niciunul nici macar de asta de la Braila care cica ar fi mare si tare, l-au arestat la domiciliu si nimeni nu ridica un deget. Asa ca treaba ta cu cine votezi si de ce, eu stiu ce vreau si sper sa nu fiu dezamagit.

Decat sa am incredere intr-un hot de partide sau un blatist care face pact cu dusmanul politic, mai bine Ponta sa stiu macar ca am un presedinte care nu face crize de nervi de la tribuna prezidentiala si nu se comporta ca un golan la intalnirile externe.

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Vorba lunga saracia omului, dar romanii apreciaza doar pe aia care dau din gura. Crin Antonescu trebuie sa recunosc ca-i un bun orator(bun la dat din gura) dar in rest e un zero. Uita-te cum arata Sibiul unde-i primar Iohannis din anul 2000 si cum arata majoritatea tarii. Nu mai zic ca somajul la Sibiu e foarte scazut in comparatie cu restul tarii.Iohannis a adus o groaza de investitori la Sibiu. In judetele unde-i cea mai mare saracie PSD-ul are cei mai multi votanti.
Spre deosebire de tine si altii ca tine, eu judec oamenii dupa fapte si nu dupa vorbe goale sau dupa cum ranjesc. Iliescu e simpatic dupa cum zambeste dar a fost o jigodie de presendinte care a adus minerii in Bucuresti.
PDL-ul s-a rupt de Basescu atunci cand Basescu a incercat s-o impuna pe Udrea presedinte de partid.

"Logic ca nu-mi place baronajul PSD, dar vreau sa cred ca Ponta va sti sa se desprinda de ei, dovada deocamdata stand si faptul ca a lasat justitia sa-i aresteze grup, n-am vazut sa tipe dupa ei, ba chiar aproape ca l-a durut in fund"

Cand o sa te uiti tu pe cer si o sa vezi stoluri intregi de porci zburatori te asigur ca atunci Ponta o sa se desprinda de baronii care l-au crescut pana acum.
Daca nu era an electoral te asigur ca nu ramanea el (aparent) nepasator.

Ce hot de partide visezi tu?
Iohannis a fost ales presedinte prin votul majoritatii membrilor PNL asa cum si Crin a fost ales presedinte prin votul majoritatii membrilor PNL in urma cu 5 ani.

"Ponta sa stiu macar ca am un presedinte care nu face crize de nervi de la tribuna prezidentiala si nu se comporta ca un golan la intalnirile externe. "
Cu toate astea Ponta e pe lista neagra a Europei. Pana si politicienii partidelor social democrate din Occident fug de Ponta ca de raie. Ei stiu ca Ponta e marioneta baronilor si un plagiator. Ponta a copiat lucrarea lui de doctorat.
In scolile din Occident pentru copiat esti EXMATRICULAT nu iei nota 1 ca in Romania(in cel mai rau caz). Copiatul nu e tolerat ca in Romania.
In anii '90 iti luai cu 5000 de dolari(10000 de marci) o casa in Sibiu.
N-a fost bine deloc in astia 10 ani de Basescu dar intre 2000-2004 a fost mai rau. Unii erau prea mici atunci sau au memoria prea scurta.
http://www.gandul.info/......a-11944416

Ce conteaza faptele? Conteaza doar ce dau din gura politicienii.

"Mandri ca suntem Romani"-adica la coada vacii alaturi de bulgari
"Mandri ca suntem Ortodocsi" -popoarele ortodoxe sunt cele mai inapoiate din Europa.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Nu stii tu ca Ponta e pe lista neagra a Europei, asta e o imbecilitate latrata de basisti, ca si alte imbecilitati latrate de pesedisti ca nici unu nu e in stare sa faca campanie fara mizerii.

Eu sunt ateu si cu ultima propozitie scrisa de tine sunt total de acord, am spus-o de multe ori ca daca macar eram catolici lucrurile ar fi stat altfel.

Inca ceva macar din principiu nu-mi cita mie dintr-o baseala cum e Gandul, ziare.com sau hotnews.

Iar hotia de partid se face in multe feluri stai tu linistit. Cu voturi platite cu multe altele desi cred ca inlaturarea lui Crin e doar un joc murdar pe care partidul l-a jucat pentru o eventuala revenire a lui Crin in cazul in care Iohannis ar fi castigat.

Vom vedea pana la urma cat de bun va fi mandatul lui Ponta.

Si nu mai repeta povestea cu plagiatul ca e o mizerie ieftina. Dar mai ieftina decat decoratiile pe care niste germani i le-au dat lui Iohannis doar fiindca e chipurile de-al lor. N-ai inteles oricum nimic, problema cu lucrarea de doctorat a aparut pentru ca erau pasaje mari citate fara note de subsol care sa duca la titlul original, cel putin asta s-a pretins. A fost condamnat? I s-a retras lucrarea? Vad ca nu. E fix acelasi lucru cu ce se spune despre casele lui Iohannis, Nu stim daca le-a dobandit ilegal, stim doar ca nu-i in stare sa ne spuna foarte exact sau credibil cum le-a dobandit, ca trebuie sa fii complet aerian sa crezi ca din meditatii se poate lua o casa daramite 6. Dupa ce se saturase de meditatii a zis ca de fapt le-a inchiriat pe rand si si-a mai luat una si tot asa. Apoi ca l-au ajutat rudele, in interviul cu ghinion cica "din munca cinstita" I-auzi, de-aia toata lumea isi ia 6 case din munca cinstita.

Iti zic eu ca toti mint. Dar o jighinea mai mare ca Iohannis n-am vazut decat in persoana lui Basescu. Si mai lasa-ma cu Sibiul tau ca e mizerie si pe-acolo, au si filmat astia, da n-are cine sa se uite ca va uitati toti la B1tv.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Si apropo, daca romanii i-ar aprecia pe cei care dau din gura Iohannis n-ar avea nici 5%. Las-o ca zau parca ne-am nascut toti prosti si altii sunt destepti. Iohannis are sustinere din doua motive, ambele imbecile si irelevante si unul chiar fals. Primul motiv ca Sibiul e foarte tare in parcare, desi e doar partial adevarat si al doilea motiv e basina asta falsa cum ca-i neamt si nemtii fac totul perfect. Apropo de nemti si perfectiunea lor, daca ne intoarcem in istoria recenta si chiar actuala, il putem aminti bine mersi pe Hitler, ca a avut si ala sustinere destula altfel n-ajungea unde a ajuns, si mai de curand pe Merkel si sustinerea ei feroce pentru Baselu. Asa ca unu - sa ne mai scuteasca toata lumea cu nemtii, si doi pentru dumnezeu omu asta nu e neamt mai da-l in spanac, uita-te omule in CV-ul lui, are niste parinti sasi care l-au nascut in Romania, l-au dat la scoala tot in Romania si dupa cum vezi vorbeste mai lent ca un ardelean. Ce neamt? Are doar o moaca de neamt si cam atat.

Apoi legat de ruperi, esti intr-o grava eroare fiindca ai uitat episodul cu perdeluta. Nu PDL-ul s-a rupt de Basescu, ci Basescu a aparut intr-un clip cu perdeaua de pascani in spate spunand adio PDL. Iar PDL-ul a fost atat de suparat ca nici macar nu l-au injurat. Ce sa zic.

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Basisiti, basisti si iar basisti. Voi cei indoctrinati de propaganda pesedista si antenista si care va inchinati zilnic la sclavii lui Voiculescu(Gadea si Badea) altceva nu stiti decat sa repetati obsesiv cuvantul "basist" si sa etichetati drept basisti pe cei cu care nu sunteti de acord.

"Si nu mai repeta povestea cu plagiatul ca e o mizerie ieftina. "
Ha ha ha!
Lucrarea de doctorat a lui Ponta e jumatate copiata. A mai inlocuit pe ici pe colo cate un cuvant cu sinonime.
http://www.gandul.info/......a-12274216

http://www.gandul.info/......iv-9762345

Daca tot nu-ti place presa "basista" iti recomand sa cauti ce zice presa straina despre Ponta.(cauta in engleza pe google)

Toata lumea vorbeste de cele 6 case ale lui Iohannis dar nimeni de cele 7 case a lui Ponta.

E mult mai multa mizerie si saracie in fiefurile PSD-ului decat la Sibiu.

Nu stiu cat de ateu esti tu dar eu m-am declarat ATEU pe foaia de recensamant in 2011.
Si comunistii se pretindeau atei dar comunismul nu-i decat o alta forma de religie. Nu era Ceausescu pe post de Dumnezeu?
Nu era Ceausescu considerat tatal tuturor copiilor?

Explica-mi si mie te rog cum se face ca majoritatea covarsitoare a analfabetilor sau a pupatorilor de moaste indobitociti de biserica, voteaza cu PSD?
Si cum se face ca majoritatea persoanelor cu studii superioare care lucreaza in mediul privat sunt anti-PSD? La stat sunt destule persoane cu studii superioare care freaca menta.

Tu ai impresia ca noi avem foarte mari asteptari de la Iohannis?
Dar stim cat intotdeauna PSD-ul au fost cei mai mari nenorociti.
Uite unde a ajuns Polonia si unde-i Romania. Polonezii n-au fost handicapati ca romanii care l-au ales pe Iliescu cu 85% in 1990.

Daca iese Ponta, tu si multi altii o sa aveti orgasm multiplu ca ati scapat de "balaurul basist" Dar o sa simtiti in curand pe pielea voastra "binefacerile" balaurul pesedist.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Si eu m-am declarat ateu pe foaia de recensamant, ce vrei o medalie?

Nu ma insulta coane fanache ca am studii de masterat si NU toata lumea cu cap minte si studii superioare sunt anti-PSD, poate vrei sa-ti enumar nu mai departe de cati mari actori sunt de partea lui Ponta sau sustin Antena3 desi chestia asta n-are nici o relevanta doar ca ai adus discutia despre cat de spalati sunt unii pe creier.

Nu ma confunda cu unul influentat de Antena3, eu ma uit la Antena3 si nu laB1 tv fiindca sunt de acord cu ce spun ei nu invers ca m-au influentat. Si ma uit si la RTV care-s destul de echidistanti in ce priveste invitatii din platou.

Daca iese Ponta, da o sa am o bucurie imensa ca nu riscam sa fim condusi de cineva ca Iohannis care s-ar putea sa fie inteles cu Basescu in secret si chiar daca nu e, e inteles cu PDL-ul care stii tu mai bine ce-a facut daca ai bunul simt sa recunosti.

Daca voi resimti balaurul pesedist si voi fi nemultumit de Ponta, te asigur ca-mi voi cere scuze ca l-am crezut si il voi injura la fel de mult poate ca pe Basescu desi, scuze ca repet, nu cred ca exista forma de viata mai abjecta ca Basescu.

Nu ma intereseaza personal ca are 6 case, m-a interesat modul in care a explicat ca le-a dobandit, Daca tu crezi ca din meditatii si chiar inchiriate poti face credite pentru 6 case sau mai rau sa le cumperi cu cash, 6 case in vreo 5 ani, ca asa reiese de prin declaratia de avere, atunci la dracu sa ne dea si noua reteta completa. Ah am uitat noi nu putem fiindca "ghinion"

Tu ce studii ai de ii jignesti pe altii? Eu pot scana si posta diploma de bac, licenta si masterat, tu poti? Cum imi spui tu mie bazaconii ca majoritatea celor cu studii superioare sunt anti-PSD? Ai inteles tu gresit niste statistici care spuneau ca PSD-ul e votat majoritar de persoanele mai varstnice, te anunt ca sunt multi tineri care vorbeeesc de lesina pe net despre politica si cand ii intrebi nici macar nu vor sa se duca la vot.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Inca o chestie, nu repet obsesiv cuvantul basist si nu te-am facut nici pe tine basist. Daca te deranjeaza ca-ti comunic deschis ca sunt multe publicatii pe internet basiste ca hotnews si altele si televiziuni basiste ca b1tv si digi24, ce sa zic, ghinion. Daca zic obsesiv ca sunt sau nu zic deloc, ele tot vor fi basiste. O sumedenie de bloggeri au fost platiti coane, cu bani frumosi, de propaganda PDL-ista sa latre mizerii la adresa celorlalti. Zoso (sau zosolino cum ii e id-ul de mess) i-a luat pana si interviu, postacii basisti misuna peste tot si au umplut netul de aceeasi placa stricata cu plagiatul lui Ponta pana cand logic enervati de situatie, multi au preluat-o gratis.

Bine hai sa-i anulam doctoratul lui Ponta, Crezi ca-i o mare branza? Basescu nu stiu daca are si licenta daramite doctoratul, si sunt destui prin parlament si guvern fara doctorate. Stai tu linistit ca omenia nu sta in doctorate si in cat de mult s-au copiat, platit sau ma rog, citat din cartile de specialitate fara a da sursa in subsolul paginii. Sau poate vrei sa-ti povestesc de cate ori am auzit la seminariile de pregatire a licentei "nu uitati sa citati sursa" sau cum aratau lucrarile unor colegi care citau mai mult decat au scris in rest. Si n-au copiat, ca nu asta inseamna copiat, si au luat note bune.

Daca esti un mic geniu, da, poti scrie o lucrare de licenta sau doctorat fara a cita din cartile de specialitate, dar asta e cam rar si in domeniul dreptului de exemplu ma indoiesc ca e posibil, la fel si in domeniul economic, tehnic si alte domenii in care nu poti inventa roata in lucrarea de doctorat sau de licenta.

Ma acuzi pe mine ca repet cuvinte. Si tu ce faci? Repeti cuvintele si ideile propagandei basiste "plagiat plagiat plagiat, fiefuri psd"

Ia da-mi tu linkuri din presa straina ca presupun ca stii unde sunt si le-ai citit. Nu caut in nici o engleza, eu ti-am dat argumente solide privind optiunea mea politica ai putea avea curtoazia de a-ti rapi cateava minute in care sa-mi dai un link in care presa straina CREDE nasoale de Ponta NU repeta doar povestile vehiculate la noi. Ca e o diferenta, s-avem pardon.

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca esti absolvent de master si crezi manipularea antenelor lui Voiculescu e tragic. Saracul securist Voiculescu, a ajuns la puscarie dupa ce a cumparat 3 hectare de pamant cu 100000 de dolari in nordul Bucurestiului. Pai nici in 1990 nu luai 3 hectare la pretul ala in zona respectiva.
RTV, postul de casa al PSD-ului e echidistant? E cea mai tare gluma pe care am auzit-o.

PSD= creatia comunistului Ion Iliescu care in 1990 aducea minerii sa omoare studentii care protestau in Piata Universitatii. Iar Ponta a fost crescut si educat de Iliescu si Nastase.

"Bine hai sa-i anulam doctoratul lui Ponta, Crezi ca-i o mare branza? Basescu nu stiu daca are si licenta daramite doctoratul, si sunt destui prin parlament si guvern fara doctorate"
Gandesti in felul asta pentru ca nu intelegi notinea de FURT INTELECTUAL. Sa inteleg ca pentru tine a frauda un examen e acelasi lucru cu a nu sustine un examen? Notinea de furt e total lipsita de importanta pentru tine?

"Marii" actori care-l sustin pe Ponta si Antena 3 au fost nistre profitori ai regimului comunist.
Unul dintre ei e pupincuristul Radu Beligan care-i inchina osanale lui Ceausescu.
http://adevarul.ro/......index.html
"„Trăim o experienţă fascinantă, unul din acele timpuri înalte când omul îşi dă măsura şi mai mult decât măsura lui. Şi mă gândesc, fireşte, în primul la rând acel om exemplar la care ne gândim cu toţii: tovarăşul Nicolae Ceauşescu. Cel care nu cunoaşte nevoia de repaos. Cel care se odihneşte de o muncă prin altă muncă. Cel care a şters din dicţionar cuvintele: oboseală, inerţie, stagnare, nepăsare, imposibilitate"

Inainte sa fii actor, profesor, medic, inginer, esti OM.
Iar oamenii astia au fost lipsiti de caracter in timp ce adevaratii oameni de caracter precum Coposu, care a facut 17 ani de temnita era huiduit in 1990-1991 de romanii indobitociti care-l aplaudau pe Iliescu.

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Uite o portie de mineriada marca Ion Iliescu, parintele PSD-ului care la final le multumeste minerilor pentru faptele de vitejie

http://www.youtube.com/watch?v=Cbe3VSlAOTI

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Bai esti fix chitit si surd, ce naiba zic eu si ce continui sa zici tu, eu iti zic ca nu dau doi bani pe ce zice nimeni si mi-am facut o parere vazand doar ce zic alde base, ponta, iohannis etc cu gura lor? mai zic de paispe ori?

Si cu nea nelu ce tot vrei? e gone bye bye lasa-l focului

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

L-am urat pe iliescu din ficati, nu cred ca Ponta e asemenea lui Iliescu, dar fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

Povestea cu plagiatul e dupa parerea mea o prostie. Furtul intelectual il inteleg eu foarte bine, n-avea tu tupeul sa ma faci prost ca nici eu nu te-am facut prost. Hai sa ne limitam la diferenta de opinii. Eu nu cred ca e un plagiat asa cum intelegi tu, desi nici tu nici eu nu stim daca realmente a fost intentionata omiterea acelor note de subsol cu citarea sursei. Si din moment ce nu a fost condamnat de comisie pentru asta cred ca discutia e inchisa.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Ok hai sa-ti explic diferenta.

Ponta CICA a plagiat
Iohannis CICA si-a luat 6 case in 5 ani pe cai ilicite

Cum reactioneaza cei doi la aceste acuze? Cred ca stii bine, chiar bine de tot, daca te uiti la tv si nu cauti pe net articole scrise pe bune sau cu rea intentie.

Si eu cred ca si modul asta de a reactiona releva caracterul unui om.

Plagiatul presupus al lui Ponta nu e dovedit, e doar o aiureala la care comisia care a anchetat n-a luat nici o masura

Deocamdata la fel si acuza cu casele.

Apoi sa luam cate case. Pai na Iohannis 6 case, Ponta 7. Tu te comporti exact ca si cum Iohannis ar avea 6 case si Ponta ar avea 20.

Si pana la urma din cele 7 case ale lui Ponta, ghinion, 3 sunt ale sotiei. N-am inteles ce vina are Ponta ca nu si-a luat o nevasta saraca.

Dar stii cand esti inversunat pe o chestie e cam greu sa vezi lucrurile macar un pic mai clar.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Era sa uit, exemplu de propaganda cretina si mizerabila la adresa lui Iohannis. Asta apropo de ce nu ma iau dupa presa. A zis omul ca el si sotia n-au avut copii, n-au putut investi in educatia copiilor si au investit in imobile.

Cand zic unii "sa investim in viitorul/educatia copiilor" e super ok

Cand a zis Iohannis asta, oaaa, scandal, cum asa ceva, cum sa compari copii cu casele, ai calcat pe bec te calcam pe caaaap.

Tipau toate prompteristele si pe la antene si pe la rtv, ce-ai facut, ce-ai zis nea Iohannis.

Saracii de ei ma uitam si la unii moderatori si pe la invitati facand spume, care n-au inteles ca a investi in educatia unui copil e o expresie perfect valabila si corecta, asa se spune " a investi in viitorul copiilor" etc. Dar vorba aia cand e sa ne luam din orice. Si de data aia omul chiar nu spusese nimic nasol.

A mai venit si Firea care a dat cu batu-n balta aberand ca are incredere mai mare in cineva care are copii, ca de ce n-a infiat si alte bazaconii de-au reclamat-o la cncd parca si-au insultat-o pe net, ma rog in unele cazuri cam exagerat.

Deci vad bine mersi si partea cealalta, stai tu linistit. Nu-s usor influentabil de ziaristi si internauti tampiti (si ma refer aici pe la unii bloggeri)

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"Plagiatul presupus al lui Ponta nu e dovedit, e doar o aiureala la care comisia care a anchetat n-a luat nici o masura"

Sa inteleg ca nu ai terminat o facultate? Licenta ioc sau ai scris-o pe sustache? Si niciun articol stiintific nu ai scris vreodata, pentru ca atunci ai fi stiut ce inseamna aparat critic, metodologia scrierii stiintifice si plagiat academic.

Pentru orice licentiat, master sau doctor care si-a obtinut diploma in mod serios, plagiatul lui Ponta e dovedit. E fara dubii, e clar, e evident. Trebuie doar sa iei teza de doctorat si sa o pui alaturi de cartea-sursa (se gasesc amandoua pe net) si, pe baza educatiei metodologice, vei constata ca e vorba de un plagiat grosier. Pentru acelasi tip de plagiat (nu cred ca are rost sa detaliez acum cum se numeste si in ce consta, avand in vedere ca nu esti familiarizat deloc cu domeniul), ministrul german al apararii, Karl-Theodor zu Guttenberg, a fost nevoit sa demisioneze. Exact acelasi tip de plagiat. In Romania insa, plagiatul prim-ministrului a fost musamalizat, opinia publica infestata cu scenariul nevinovatiei acestuia iar Victor Ponta candideaza si probabil va deveni presedinte.

Plagiatul lui Ponta e o aiureala doar in viziunea celor cu studii medii si primare-gimnaziale, oameni care chiar nu au cum sa stie ce e un plagiat academic (dar observ ca asta nu ii impiedica sa se pronunte), sau a celor care trec peste deontologia academica in scopuri politice.

Istoria oricum va decide pentru voi. Pentru copiii tai, sintezele de istorie vor clarifica ca alesul taticului a fost un plagiator.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

"Eu nu cred ca e un plagiat asa cum intelegi tu, desi nici tu nici eu nu stim daca realmente a fost intentionata omiterea acelor note de subsol cu citarea sursei."

Si daca e neintentionat nu mai e plagiat? Esti sigur?

Sa vedem ce spune Codul de Etica al Universitatii Bucuresti, ceea care i-a oferit diploma de doctor lui Victor Ponta.

"Onestitatea şi corectitudinea intelectuală sunt valori etice promovate cu fermitate de Universitatea din Bucureşti, întrucât în absenţa lor, dreptul la proprietate intelectuală şi evaluarea corectă a performanţelor studenţilor, cadrelor didactice şi tuturor celorlalţi angajaţi ar avea de suferit din cauza unor practici inacceptabile precum copiatul, plagiatul, „fabricarea" rezultatelor cercetărilor, tentativele de corupere etc.
a. Codul deontologic al activităţilor academice, standardele de bună practică universitară şi normele morale în vigoare protejează proprietatea intelectuală şi drepturile de autor; încălcarea acestora este blamată, indiferent dacă ea este voluntară sau INVOLUNTARĂ. "

Tu stii care e cea mai mare problema la plagiatul lui Victor Ponta? Nu faptul ca a plagiat ca doctorand, intentionat sau neintentionat, ci faptul ca, din postura de prim-ministru, a demarat, in mod cat se poate de intentionat, o imensa masinatiune de acoperire si dezinformare, pentru a-si tainui plagiatul.

| jeann a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Eu inchei aici discutiile in contradictoriu cu tine.
Esti liber sa crezi ca Ponta( crescut de Iliescu si Nastase) e altfel.
Esti liber sa crezi ca Ponta e o tanara speranta si nu doar o marioneta impinsa in fata de baronii PSD.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru jeann):

Mai curand Ponta e "crescut" de Nastase, daca tot dezgropam mortii atunci n-ajungem nicaieri. Da cred ca-i o tanara speranta. Iar baronii PSD sunt arestati pe capete in ultima vreme, normal ca-i impins de ei, cum sa nu.

Si tu esti liber sa crezi ca Sibiul e lapte si miere si ca Iohannis n-are antamati tot felul de oameni de afaceri si ca n-a dat spagi. Multi dintre cei cu care Iohannis a colaborat sunt arestati si ei stai fara grija, iar in alte cazuri curtea de conturi a spus clar ca fondurile alocate de CJ au fost alocate ilegal.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Dandanache):

1. Am terminat si liceul si facultatea si masteratul si daca ma faci sa scanez diplomele mi-e ca te pun sa le descarci pe un CD si sa-l mananci si sa-ti inghiti vorbele.

Nu daca nu e intentionat nu mai e plagiat, plagiatul e plagiat daca se dovedeste si accepta ca plagiat de mediul academic nu pentru ca o spun niste basisti. Si vad ca a demarat o masinatiune atat de buna pentru a-si tainui plagiatul incat vezi doamne l-au descoperit toti.

In politica sunt oameni care au doar bacul, si sunt bine mersi, nu doctoratul plagiat sau neplagiat te face om ci modul in care te raportezi la ceilalti.

Stii care-i problema voastra a celor care pe aici l-au criticat pe Ponta? Nu aduceti argumente proprii, si nu aduceti mai mult de doua argumente slab sustinute sau nesustinute. A plagiat si minte.

In afara de plagiat, ca poate te intreb si eu de niscaiva diplome sau macar sa-mi arati cu cat ai luat bacul, si de repetarea asta obsesiva a faptului ca minte, mai ai alte argumente? Si daca minte, rogu-te spune-mi de la tine din ce stii ca a spus Ponta cu gura lui si stii ca a mintit, macar doua situatii. SI eu pot spune ca Iohannis a obtinut casele ilegal, dar n-am spus-o niciodata ca nu pot argumenta, nu-s jurnalist de investigatii nu-s procuror, dar tu sustii ca Ponta minte, lasa plagiatul deoparte, sa zicem c-a plagiat, spune-mi foarte exact doua situatii in care Ponta a mintit.

Nu sunt, apropo, familiarizat cu domeniul fiindca absolut intamplator, la facultate nici macar n-am copiat daramite sa plagiez in lucrarea de licenta sau de masterat. Dar tu esti familiarizat, ma intreb de ce. Asa ca stiu termenul eu una, dar ghinion, nu sunt familiarizat cu plagiatul ca n-am facut-o niciodata. Iar cand am facut eu liceul nici lucrari de pe net nu aveai de unde sa descarci din ce stiu eu asa ca sa stii ca noi ne-am facut temele destul de bine, nu sa vii tu sa-mi zici mie ca n-am studii.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Dandanache):

Mie imi pare rau ca argumentele pozitive relative puse fata in fata sunt cam asa

- Iohannis e neamt
- Iohannis a condus bine Sibiul
- altceva? n-am auzit

Ponta:
-a reintregit salariile bugetare taiate de Basescu
- a returnat banii luati din pensii, si asta nu baliverne, mama e pensionara i-au venit banii in fiecare luna in transe
- a crescut pensiile cu mai mult decat indexarea anuala
- a crescut alocatiile si a largit categoriile de copii care le pot primi
- a crescut absorbtia fondurilor europene de la 7 la 50%
- a scazut tva-ul la paine, cu un succes din pacate extrem de mic
- a reusit sa aiba un dialog de bun simt si cu respect cu partenerii europeni
- s-a reusit obtinerea unui portofoliu excelent in cadrul comisiei europene

Si in definitv pe langa alte masuri pozitive si unele criticate dur precum acciza de 12 eurocenti, care le-a scurtat si mai mult memoria celor cu memorie scurta ce au uitat cu cat s-a scumpit benzina pe timpul lui Boculete, a reusit sa faca o campanie, personal vorbind, si intr-o mare masura si la nivel de partid, fara injurii, fara crize de nervi, fara minciuni, fara calatorii la Paris alaturi de procurori la shopping de zeci de mii de euro, fara tate pe-afara si aruncat cu parasuta, fara jocuri pe net de aruncat cu catuse in infractori sau sustineri de-alde Andrei Gheorghe care ne arata rahati in iarba etc.

Da, eu as zice ca e un om care promite.

In rest voi faceti ce vreti, eu nu mai vreau 10 ani de presedintie cu un om imoral, care nu stie sa se exprime si care ne ia in ras. Ca vorba lui, ghinion, dar eu nu votez jigodii.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Erau doua variante: fie nu ai scris o licenta, fie ai facut-o pe sustache. Acum stim care e. Un individ care pretinde ca a terminat o facultate si un master si nu stie ce e ala plagiat academic e un individ care le-a terminat degeaba. In Romania de azi, diplomele valoreaza zero, oricine ia azi diplome de la facultati spilcuite cu nume si programe din cele mai cosmopolite, bani sa aiba. Cand tu nu ai scris macar o data un articol stiintific in mod temeinic, parerea ta despre plagiat, ca si pregatirea ta academica, e egala cu zero. Te lauzi ca nu esti familiarizat cu plagiatul? laughing Trebuie sa fii familiarizat cu ceea ce inseamna plagiat tocmai ca sa il eviti. Evitarea plagiatului e una din bornele metodologiei stiintifice, pe care o deprinzi in momentul in care inveti citarea surselor in aparatul critic. E ca si cum te-ai lauda ca esti salvamontist dar nu stii ce e aia avalansa.

"plagiatul e plagiat daca se dovedeste si accepta ca plagiat de mediul academic"

Comisia de Etica a Universitatii Bucuresti, insasi institutia care i-a acordat titlul de doctor, a conchis ca Ponta a plagiat. Nu stiai asta?

"Si vad ca a demarat o masinatiune atat de buna pentru a-si tainui plagiatul incat vezi doamne l-au descoperit toti."

Dupa ce a izbucnit scandalul, Sherlock. Si multumita propagandei psd-iste, uite ca nu toti l-au descoperit. Tu, in ciuda educatiei cu care te lauzi, nu l-ai observat nicio clipa. La fel si publicul fidel Antena 3, care si-a format o parere despre scandal doar din ce au auzit la televizor, fara sa fii comparat vreodata lucrarile si fara sa stie cu adevarat ce e ala plagiat academic.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu sunt fan Johannis, votez Macovei in primul tur si apoi Johannis in turul doi doar pentru a da un vot de blam plagiatorului mitoman. Votez cu inima stransa, pentru ca Johannis nu ma reprezinta si nu cred in el. Dar alternativa ma ingrozeste. Pentru ca eu pun in balanta si argumentele negative.

Citesc mai departe si ma bufneste rasul. De unde ai luat lista, de pe o fituica din posta? Sau esti in TSD si stii lectia pe din afara?

Laudati-l pe domnul plagiator atunci cand creste pensiile si alocatiile din investitii, nu din taxe. Orice incompetent poate sa dea bani populatiei atunci cand ii ia inapoi. Cand incep sa curga autostrazile, productia industriala si agricola, cand economia nu va mai fi in recesiune tehnica, atunci vii si ni-l prezinti iar pe domnul Ponta. Ce promite pana acum domnul Ponta e ca in stare sa bage tara in faliment. Ca interesele de partid primeaza, si pentru asta ar da orice lege discretionara, scotand coruptii din puscarie si bagand jurnalistii in locul lor. Ca minte de se cutremura pamantul. Nu votezi jigodii? Ba da! Doar ca nu stii asta! =)) =))

Mi-ai cerut sa iti indic din minciunile lui Ponta. Uite aici o panoplie de minciuni de la primele panarame ale tarii.
http://www.gandul.info/......u-10356220

Daca nu iti sunt de ajuns, iti mai aduc.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Dandanache):

M-am lamurit ca esti de o nesimtire crasa in ce ma priveste, dar n-am sa te rog sa-ti retragi acuzatiile pentru ca nu meriti sa ma agit pentru ele. Noua nu ni s-a spus ce e un plagiat academic. Se presupunea ca stim bine ce e un plagiat de orice fel si ni s-a atras atentia doar in ce priveste proportia pe care trebuie sa o aiba citatele din cartile de specialitate in lucrarea noastra, sa avem grija sa le marcam corespunzator asta insemnand diferenta de caractere, ghilimele si evidentierea obligatorie prin notele de subsol care faceau trimitere la lucrarea originala.

N-as fi putut plagia nici daca as fi vrut fiindca lucrarea mea de licenta si de masterat au constat in tratarea aplicata a teoriei pe cate un exemplu.

Metodologia si practica auditului public intern in cadrul institutiilor publice (licenta) si Concesionarea si inchirierea bunurilor din domeniul public.

Ambele dati au fost ocazii in care m-am familiarizat cu practicile auditului public intern care verifica modul in care sunt cheltuiti banii in insitutiile publice si respectiv cu unele aspecte privind diferentele intre concesionare, inchiriere si ce presupun ambele metode in ce priveste instrainarea unor drepturi privind bunurile din domeniul public.

Daca tu crezi ca eu am copiat lucrarile de pe net sau am platit pentru ele e absolut problema ta, refuz insa sa-ti dau dreptul sa ma calomniezi si-ar trebui sa-ti ceri scuze.

In schimb dumneata probabil abia ai terminat liceul si iti permiti cam multe. Cand vei avea mai mult bun simt si consideratie fata de o dezbatere de idei si vei intelege s-o faci fara atacuri la persoana si calomnii mizerabile, poate mai vorbim.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi place teribil ca unii repeta ca patefonul ca Ponta minte, dand, desigur, exemple fie din ce spune presa basista ca minte sau din elucubratiile lui Basescu.

Pe de alta parte cam cum numesti faptul ca acuzi fara dovezi o persoana cu care discuti ca si-a copiat lucrarile? A, moralitatea nu se aplica decat la unii. Unii n-au voie sa minta, altii o pot face in nestire. Rusinica.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Cat despre Iohannis chiar imi place de acest om e mai serios decat Branza, Macovei & co.

| MioaraParalescu a răspuns:

Am o parere buna despre Iohannis, a facut multe pentru sibiu si e un om serios. Ponta in schimb este un mincinos si un gunoi de om.

| Țoglă a răspuns:

După părerea mea Klaus Iohannis merită să câștige.

| Gabitzu246 a răspuns:

Victor Ponta in nici un caz, a mintit prea mult, in cel mai negru scenariu daca ar fi sa votez intre Victor ponta si Dan Diaconescu, l-as vota pe Danutzbig grin

| boiboiboiboiboiboiboiboiboibibiobibiobiobio a răspuns:

Ponta este un comunist. Oamenii care il sustin pe Ponta ()oamenii politici ) sunt pe planul rusesc. Iohannis si cu oamenii care il sustin()oamenii politici) sunt pe patrea Americana. Noi trebuie sa scapam de planul rusesc.