| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de moartea unor sportivi tineri, mult mai frecventa acum decat in trecut? Care credeti ca ar putea fi cauzele?

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am senzatia ca "in trecut" nu se prea vorbea de accidente de genul asta, desi ele se produceau.
Cred ca sportivii cu pricina mor tineri si din cauza abuzurilor de tot felul. Multi dintre ei fac avere mult inainte de a face si scoala. Se vad in gramada de bani, vor sa "incerce" orice se poate cumpara si astfel sunt departe de asa-numita "viata sportiva".
Nu trebuie sa citesti ziare de scandal ca sa afli ca pe unul l-a adunat cu presul din vreun club de fite, ca altul a tras pe nas...asa...de curiozitate...ca mai stiu eu care a confundat ulita satului natal cu pista vreunui aeroport si tot asa.
Genul asta de viata consuma al dracului de repede.

| eliade a răspuns:

Unul dintre raspunsuri este medicamentatia[vitaminizare, mineralizare] fara niciun fel de individualizare.Si asta de la copii si juniori: in vestiare, de la un cap la celalalt, aceleasi sustinatoare de efort, in aceleasi dozaje! Medici? Abia daca echipele de seniori din primele divizii au asa ceva! In trecut, cand cel mai puternic "drog" era alimentatia, sportivii faceau eforturi permise de datul lor natural.Acum,omul aflat in competitie, sub influenta unor stimulente[nu neaparat interzise], este pus in situatia de a-si depasi, cu mult, limitele, ceea ce poate avea consecinte tragice[nu e de gluma, dar e ca si cum, bazandu-ne pe cine-stie-ce combustibil miraculos, am forta un Trabant sa mearga cu 200 km/h, cu urmari previzibile!].

| kathessa a răspuns:

Poate stressul, poate substantele pe care le consuma... Da, nu e normal sa mori la 26 de ani. Si nicicind pina la 90!

| JustMeFlory a răspuns:

Banii! Se vad cu bani, isi aleg un anturaj nu tocmai bun, ajung sa se drogheze, alcool la greu, nopti nedormitewinking+un program incarcat cu antrenamentele etchappy

| naya a răspuns:

Riscul meseriei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am gandit si eu la asta, dar n-as vrea sa spun prostii. Cred ca antrenamentele sunt extrem de solicitante, dietele sunt periculoase si ele. Nu orice organism rezista un timp indelungat cu un regim de viata de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate au ceva fals in modul de a gindi. Poate ei numai se cred sportivi de performanta si in principiu nu sint. E una sa te crezi si e alta chestie sa fii.Cum a fost cu Mutu.Ptr mine omul asta nu a fost, nu este dar nici nu va fi vreodata sportiv pentru ca aceasta educatie trebuie sa determine mentalul mai intii in aceasta directie si atunci ce sa cred despre mentalul unui sportiv care se drogheaza sau care consuma alcool sau care se epuizeaza altfel? Deci asta ar fi raspunsul;"Se cred sportivi dar in esenta nu sint."

| Walkirya a răspuns:

Tinerii din ziua de azi au(vorbesc de parc as avea 60 de anihee hee ) o mult mai variata idee de distractie si nu stii in ce anturaje se baga se baga.Plus ca acum nu mai pot fi tinuti in scurt cum se putea mai demult.

| mihai2009_8262 a răspuns:

Si in trecut sportivii luau diferite MEDICAMENTE la indicatia medicului sportiv, problema este ca acum sportivii, din dorinta de performanta rapida si cu munca cat mai putina, iau MEDICAMENTE si din proprie initiativa, pe langa cele prescrise de medic!