| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei ce aleg sa paraseasca tara?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Eu zic mai bine ca toti utilizatorii de pe net cu nickul "VadTot" sa fie executati. Asa am scapa de toti oamenii fara caracter.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de părere că este treaba lor şi nu este un criteriu după care să judec/etichetez oamenii.

| VadTot a răspuns:

Niste oameni lasi care nu au nici o treaba cu Romania! Fara pic de caracter!
Oameni care aleg calea cea mai simpla! indivizi care n ar mai trebui sa fie primiti inapoi in Romania!

| doctorandus a răspuns (pentru VadTot):

Cine poate oase roade, cine nu nici carne moale. Stiai ca a fost desfiintata serbia?

| Radu284 a răspuns (pentru VadTot):

Eu zic mai bine ca toti utilizatorii de pe net cu nickul "VadTot" sa fie executati. Asa am scapa de toti oamenii fara caracter.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt oameni cu probleme, unii scoliti, altii analfabeti.
Am intalnit si persoane care munceau pentru a acoperi costurile unui tratament.
Sunt foarte multi cu educatie care considera ca eforturile lor depuse merita rasplatite si respectate.
L-am intalnit si pe... Ion sa-i zicem, care si-a luat talpasita in strainatate pentru 3 luni, doar ca sa-si ia un SH de bmw, pentru a putea aglomera parcarea din fata unui complex de garsoniere.
N-am o parere generala, poate doar o urare: Drum bun si spor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.

| CosminC86 a răspuns:

Nu ma intereseaza ce fac ei, e viata lor, insa cred ca ar trebui sa-si piarda cetatenia si dreptul de vot. Mie nu-mi convine ca un "roman" care locuiește si munceste in Madrid de 10 ani sa aiba drept de vot in Romania.
In general, numai frustratii care au zece facultati cu bani si habar n-au sa scrie pleaca in strainatate, ca chipurile Romania nu le apreciaza "adevarata valoare". Faza cea mai naspa e ca nici strainii nu ii doresc in tara lor. Din cauza lor suntem vazuti toti romanii ca tigani, din cauza acestor apatrizi.

| doctorandus a răspuns (pentru CosminC86):

Dupa logica ta "desteapta" personalul diplomatic al Romaniei ar trebui sa-si piarda cetatenia.

| CosminC86 a răspuns (pentru doctorandus):

"Logica desteapta", hmm, interesanta afirmatie. Oricum, revenind la subiect, asa-zisul personal diplomatic reprezinta 0.1% din asa-zisii romani care pleaca in strainatate si oricum ce ai spus tu n-are niciun sens. Ce treaba are sula cu prefectura?

| Radu284 a răspuns (pentru CosminC86):

Ai fi surprins sa stii, dar majoritatea romanilor care traiesc in afara tarii nu voteaza. Eu am fost plecat 10+ ani si nu am votat niciodata. Nici acum nu o s avotez, ca nu am cu cine. Ai fi probabil si mai surprins sa afli ca nu am nici macar bacul, ca sa nu mai vorbim de 10 facultati, si totusi am plecat din Romania, pentru ca asa am vrut eu. Si ca sa vezi, mai stiu sa si scriu. Ciudat, nu?

| CosminC86 a răspuns (pentru Radu284):

Glumesti, amice...
Basescu a castigat in 2009 alegerile prezidențiale cu ajutorul voturilor "romanilor" din strainatate.

| Radu284 a răspuns (pentru CosminC86):

Va, vai, ce patriot suntem noi, "romanilor" din strainatate, ca aia nu sunt romani adevarati, nu? Auzi, dar arabii si chinezii care stau in Romania, sunt romani?

| CosminC86 a răspuns (pentru Radu284):

Eu n-am inteles nimic din comentariul tau.

Răspuns utilizator avertizat