| HkZ a întrebat:

Ce parere aveti despre scoala romaneasca?

4 răspunsuri:
| anonim24 a răspuns:

Ce gandeste un copil dimineata cand se duce la scoala in Romania?
-iar trebuie sa ma duc la scoala, sa vad profesorii aia suparati si care isi varsa nervii pe noi, tipa, eu nu mi-am facut toate temele care sunt asa multe, o sa iau un 3 ca nu am invatat despre ce e vorba in romanul ala... urasc sa ma duc la scoala.
Ce pacat sa te duci asa in fiecare zi la scoala cu teama, fara nici o placere, doar poate ca te vezi cu prietenii.

Ce gandesc copii in Danemarca cand se duc la scoala?
-in sfarsit iar a venit dimineata sa ma duc la scoala, am doar 3 materii toata ziua, cele care imi plac atat de mult si care ma vor ajuta in ceea ce vreau sa fac in viitor, pot sa vorbesc in ora cu colegii, profesorii sunt ca si prietenii mei, nu accepta sa le zic D-mnii profesori ci toti vor sa le zic pe nume, am pauza din ora in ora de 15 min iar la 11 de jumate de ora, nu se supara daca intarzii la ora, nu am teme acasa, nu am romane de citit, ce mult imi place sa ma duc la scoala.
Asa gandesc copii de aici, eu locuiesc aici si cunosc adolescenti la liceu, am vb cu ei despre sistemul lor si am ramas fara cuvinte.
Eu nu gasesc raspunsul la intrebarea care ma chinue atat de mult:
De ce ministrul invatamantului schimba sistemul in fiecare an sa vada care e mai bun cand poate sa se uite la vecini si sa faca la fel. Oare chiar ne credem cei mai buni din lume?

| gigiro a răspuns:

Este invechita.Totusi, cum de elevii de la colegiile renumite sunt atat de buni, au sanse de reusita la orice facultate? O sa-mi raspundeti :la facultatile noastre. Problema e asa.La noi se pune accent pe memorare, in occident pe practica. Fiecare din aceste tipuri are avantaje si dezavantaje. De exemplu romanii nostri pot invata repede practica lor, dar ei nu au cunostintele noastre. Germanii nu sunt buni la invatarea limbilor straine, de exemplu. Daca vedeti concursurile lor de cultura generala, va speriati cat sunt de. Nu ma mai implic in polemici, parerea mea este, ca trebuie revizuita prin partile esentiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sun eleva, mai precisin clasa a 8-a. In generala, nu mi se par foarte multe complicatii, dar in ultima vreme, s-a cam facut din tantar, armasar. Cum vezi pe cineva la tv ca acuza un profesor de ceva, hopa si tu! Intr-adevar, profesorul face o greseala imensa in relatia elev-profesor datorita faptului ca nu stie sa se impuna, sa se faca autoritar(cand este nevoie). Nu zic ca elevii ar trebui sa astepte asta din partea profesorilor, dar s-au obisnuit cu multi profesori, fiecare cu carcaterul sau, unul mai simpatizat ca altul, deci este normala aceasta comparatie, de unde vine si acest comportament. Si eu am un profesor in scoala care nu stie sa arate ca este profesorul, si deseori apeleaza la jigniri, chiar batai. Eee, nu zice nimeni nimic deoarece stiu faptul ca elevii il intarata, iar el reactioneaza.
Cat despre predarea in scoala: mi se pare cam exagerat faptul ca se studiaza atatea materii, se face atata toceala, ca la sfarsit sa dai un examen decat la romana, matematica si istori/geografie. In toti acesti ani, ai invatat doar la aceste materii? Sau sa se elimine din numarul lor de ore: desenul/muzica, o ora pe saptamana.si alte materii nesemnificative(sau cel putin, nu au aceeasi importanta ca celelalte, doar la unii).

| maria_4406 a răspuns:

Pot sa ti spun ca scoala romaneasca este mai buna decat scoala din germania, din cate am auzit eu.de exemplu ei fac cursuri pana in clasa a 5 si de aici deja se orienteaza spre domeniul pe care l vor, sau meserii.in comparatie cu scoala noastra cred ca e putin prea repede.si nivelul lor de limba engleza este foarte jos.la noi aproape toti stiu engleza conversational, aici nu.
cred ca avem o scoala buna.