| Casiana_Nady_1992 a întrebat:

Ce pedeapsa primesc elevii care au furat bani de la colegi?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi sanctionati disciplinar si, in functie de sanctiune, li se poate scadea nota la purtare.
Daca se face plangere penala se poate lua o masura educativa, de regula neprivativa de libertate, daca au intre 14-18 ani. Peste 18 ani pot fi sanctionati si cu inchisoare sau amenda penala, in functie de situatie.
De asemenea vor fi obligati la restituirea banilor furati.

| William a răspuns:

Scaderea notei la purtare si o bataie zdravana.

| kyliejenner a răspuns:

Nota scazuta la purtare

| veryhonest a răspuns:

Spalarea WC-urilor pentru tot restul anilor.

| Saskesai a răspuns:

Ii da inapoi laughing)

| Alexandru_Radu_1999 a răspuns:

Nota scazuta +pierderea increderii+2-3 palme de la parintiD:

| Catacombe a răspuns:

Nota scazuta la purtare sau sanctionari. O zi bunq

| Andrei_Oprea_1998 a răspuns:

Depinde de caz la mine s-a dat pentru furt exmatriculare laughing

| MaraBlack a răspuns:

Depinde de suma si de reclamant probabil daca nu ai antecedente initial ti se va scadea media la purtare dar vei avea sansa sa o indrepti dar daca mai ai anecedente atunci probabil vei avea media noua sau opt la purtare!
Sper ca te-am ajutat!

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru MaraBlack):

Si daca nu se gaseste persoana care a furat bani? Cine ti da inapoi?

| Casiana_Nady_1992 explică (pentru MaraBlack):

Intreb fiindca mi.a fost furat portofelul si cineva din clasa l.a luat