| Kosuchin a întrebat:

Ce se intampla cu copiii din orfelinate, dupa ce implinesc 18 ani?

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îi dă afară, de cele mai multe ori.
În România însă, nu se mai promovează conceptul de orfelinat. Prin urmare, de cele mai multe ori copiii nu ajung până la 18 ani în grija statului (decât dacă eventual sunt luaţi în grija statului la 16-17 ani).
Noile legi în domeniul protecţiei copilului promovează intens plasarea în familia extinsă cunoscută (bunici, veri, mătuşi, etc.), iar dacă aceasta nu este cunoscută, este promovată plasarea familială.
Partea proastă la toată chestia asta, e că nu sunt plasaţi definitiv într-o familie ceea ce-i cam aiurea. Au fost cazuri de copii bine crescuţi într-o familie de străini din punct de vedere genetic (vezi cealaltă întrebare a ta) dar care mai apoi au fost luaţi de stat pentru că expirase perioada maximă de plasament familial.
Din cauza problemelor cu adopţiile (au fost pedofili nemţi care au adoptat de la noi în anii '90), acestea sunt sistate complet şi... asta crează o protecţie pentru minorii instituţionalizaţi, dar şi o problemă în plus.

Subiectul e complex dar... pe scurt cam aşa stau lucrurile.
Noroc.

Apache
| Apache a răspuns:

.sunt dati afara! indiferent daca au unde merge sau nu.
practic sunt lasati pe strazi...

| Nicoleta a răspuns:

Din cate stiu eu, daca isi continua studiile sunt inca intretinuti de stat.Nu stiu daca in acelasi orfelinat sau in alt loc. Ceilalti, care nu mai fac scoala, sunt nevoti sa isi caute loc de munca si sa se intretina.

| Chiuaua a răspuns:

Out!

| gigel68 a răspuns:

Narutosanchi... din ce film te-ai "documentat"? la noi iti dau doar un sut in cvr si te lasa sa te descurci. dupa care unii dintre ei se descurca mai bine decat multi dintre noi.

| AliceIDK a răspuns:

Daca tu te aflii printre acei copii, imi pare rau :-(. Vad ca ai Internet. Documenteaza-te pe el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isi iau zborul si se duc la lucru. Nu mai stau acolo vin altii.

| basexcu a răspuns:

Tu ce crezi ca se-ntampla?

| Arianaaa33 a răspuns:

Pana isi gaseste un serviciu.ii tine! dar dupa ii da afara sad

| narutosanchi a răspuns:

Ii dau la un serviciu si ii lasa sa se descurce

| Quander a răspuns:

Isi pun nume lung la contul de pe tpu.gen o farza/prop in engleza scrisa legat.ex: sadbecausestupidMATAexist